امروزه پرده های زبرا به دلیل سبک خاص و ساده ی ای که دارند طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده اند. این پرده های دولایه از ترکیب پارچه و تور به صورت یک درمیان ساخته شده اند و گزینه ی مناسبی برای انواع و اقسام دکوراسیون های مختلف به شمار می آیند. ظاهر و نوع متفاوت پرده های زبرا امر شست و شوی آن ها را نیز متفاوت تر کرده است. اگر می خواهید با تمامی قلق های شست و شوی پرده های زبرا آشنا شوید همراه ما در وب سایب دکوخان باشید. 


تمییز کردن و شست و شوی پرده زبرا به صورت سطحی 

پرده های زبرا مانند هزاران نوع پرده ای که به در و پنجره های اتاق هایمان متصل کرده ایم گرد و غبار را به سمت خود جذب می کنند. زمانی که این گرد و غبار روی هم انباشته شود ظاهر پرده های زبرا را کدر و کثیف نشام می دهد. به همین دلیل برای جلوگیری از انباشته شدن گرد و غبار بر روی این نوع از پرده ها توصیه می کنیم آن ها را به صورت هفته ای یک بار با دستمال مرطوب گردگیری کنید. اگر نمی توانید به صورت منظم هفته ای یک بار مرحله ی گرد گیری را انجام دهید حتما آن را به صورت دو هفته یک بار انجام دهید. هرگز از دستمال خیس برای تمییز کردن پرده های زبرا استفاده نکنید! پرده زبرا دارای بافت لطیف و ابریشمیست که در صورت نشتن گرد و غبار بر روی آن و همچنین استفاده از دستمال خیس لک و آلودگی برجای می گذارد و مطمئتا به جای تمییز کردن پرده آن را کثیف تر می کند. 

بعد از اینکه با دستمال مرطوب پرده زبرای نصب شده در اتاق خود را تمییز کرده و به طور کل تمامی گرد و غبار نشسته شده بر روی آن را تمییز کردید می توانید برای تمییز کاری بیشتر از بخار شوی استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از محلول آب و شامپو فرش پرده های تمییزی را به شما خواهد داد. 


 شست و شوی پرده زبرا به صورت عمیق تر 

اگر پرده زبرا به صورت هفتگی نظافت شود دیرتر کثیف می شود و شست و شوی عمقی آن به تعویق خواهد افتاد. اما آن چه که باید در مورد نظافت عمقی پرده های زبرا به آن توجه زیادی داشته باشید این است که آن ها را به صورت یک بار در فصل مورد شست و شو قرار دهید. اینکه شست و شوی پرده زبرا را چطور، چگونه و با چه موادی انجام دهید و یا اصلا به چه پروسه ای برای شست و شوی عمیق پرده ی زبرا نیاز دارید چیزیست که در ادامه ی متن پیش رو به آن می پردازیم. با تکیه بر نکات گفته شده می توانید پرده زبرای نصب شده در اتاق خود را از هر آلودگی پاک کنید. پس با ما همراه باشید. 


 مراحل شست و شوی پرده زبرا 

  1. برای شست و شوی پرده زبرا در ابتدا لازم است آن را از محل نصب جدا کنید. 
  2. قبل از جدا کردن پرده زبرا و پایین آوردن آن یک ملافه یا یک پارچه ی تمییزی روی فرش خود بیاندازید. این کار را می توانید در یک فضای باز تری مانند بالکن یا حیاط منزل هم انجام دهید. پرده زبرا را بر روی ملافه یا پارچه گذاشته و با جارو برقی تمام گرد و غبار آن را بگیرید. 
  3. اگر در حمام خود وان دارید پرده زبرا را درون وان حمام بگذارید و داخل آن آب ولرم باز کنید. مراحل شست و شوی پرده زبرا را می توانید در تشت های بزرگ نیز انجام دهید. دقت کنید که اندازه ی تشت شما به اندازه ی ابعاد پرده زبرا باشد و درون تشت جای بگیرد تا آب به تمامی نقاط پرده نفوذ کند. اجازه دهید تا پرده زبرا کمی در آب بماند تا تمام آلودگی ها به راحتی از سطح پرده جدا شوند. 
  4. بعد از گذر یک ربع تا بیست دقیقه آب تشت را دور بریزید خواهید دید که گرد و غباری که به عمق پارچه نفوذ کرده اند به راحتی از آن جدا شده اند. 
  5. سپس تشت را با آب تازه پر کنید و درون آن کمی شوینده ی ملایم اضافه کنید. دقت کنید که شوینده های قوی تنها به بافت پارچه ی شما آسیب می رسانند. برای این کار شامپوفرش ها گزینه های مناسبی به شمار می آیند. دقت کنید که شامپو فرش یا هر شوینده ای که برای این کار استفاده می کنید حتما غیر اسیدی و بدون آنزیم باشد. زیرا در غیر این صورت بافت توری پارچه که بافت ضعیف تری دارد آسیب خواهد دید. مواد را به خوبی با آب ترکیب کنید تا کف مناسبی از این ترکیب به وجود بیاید. کف را به کمک یک اسفنج بر روی سطح پرده بکشید تا به خوبی تمام آلودگی های باقی مانده را تمییز کند. توجه کنید که این کار را حتما باید به آرامی انجام دهید تا بافت توری پرده آسیب نبیند. 
  6. مرحله ی نهایی مربوط به مرحله ی آبکشی پرده زبرا می باشد. در این مرحله شما باید با یک فشار ملایم پرده زبرا را آبکشی  کرده و از جایی آویزان کنید تا آب اضافی آن گرفته شود.