امروزه پرده ها در انواع و اقسام مدل ها و طرح های مختلف تولید می شوند. از میان تنوع بالای پرده های طراحی شده پرده های حریر از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. دلیل علاقه ی بسیاری از افراد به انتخاب پرده حریر بافت ظریف و منحصر به فردیست که از آن به چشم می خورد. در واقع چنین بافت ظریفیست که ما را در خانه هایمان به آرامش و لذت بردن از ظرافت کار دعوت می کند. زیبایی و جلوه ی خاصی که در پرده های حریر وجود دارد این پرده ها را نیازمند مراقبت های بیشتری کرده است. کارهای زیادی برای مراقبت از پرده های حریر وجود دارد. به عنوان مثال، شست و شوی پرده حریر و یادگیری اصول آبگیری در پرده های نازک از جمله اموری است که در این خصوص می توان به آن توجه کرد. شست و شوی پرده حریر به صورت درست و کاربردی از آسیب زدن به بافت پارچه جلوگیری خواهد کرد. شما تنها با یادگیری شست و شوی پرده حریر با سبکی درست می توانید به عمر پارچه پرده حریر خود بیافزایید. به شرطی که نکات گفته شده در این مقاله را به دقت به کار ببندید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله معرفی جامع و کامل پرده های حریر مراجعه کنید. 

پرده حریر

مراحل شست و شوی پرده حریر 

مرحله اول:

برای اینکه پرده حریر خود را آماده شست و شو کنید لازم است آن را از چوب پرده ی خود جدا کنید. مراقبت اشیای تیزی که در پیرامون آن قرار دارد باشید. پرده های حریر نازک اند و در صورت برخورد با اشیاهای تیز بافت آن ها آسیب دیده و ممکن است دچار نخ کش شوند. 

مرحله دوم:

بعد از اینکه پرده حریر خود را به آرامی و با دقت از چوب پرده جدا کردید نوبت به انجام دقیق شست و شوی پرده می رسد. در این مرحله دو راهکار خواهید داشت. شست و شوی پرده حریر به کمک دست و شست و شوی پرده حریر به کمک ماشین لباس شویی دو انتخابیست که در پیش روی شما قرار دارد. از آن جا که پارچه های حریر بافت ظریف و حساسی دارند ترجیحا روش اول یعنی شست و شوی پرده حریر به صورت دستی بهتر اند و به بافت پارچه آسیب نمی رسانند.( البته در صورتی که طبق اصول شست و شوی پرده حریر جلو بروید)

مرحله سوم:

یک تشت بزرگ بردارید. اندازه تشت برای شست و شوی پرده از اهمیت بسیاری برخوردار است. تشت های کوچک فضای کافی برای میکروب زدایی از پارپه هایی با حجم بزرگ تر را ندارند. همچنین به بافت پارچه حریر شما آسیب می رسانند. 

مرحله چهارم:

بعد از اینکه پرده حریر را در تشت گذاشتید( ممکن است تشت شما دارای لبه های تیزی باشد باید مراقب این لبه ها باشید تا به بافت پارچه صدمه نزنند) آب ولرم مایل به سرد را بر روی آن بریزید. دقت کنید که آب گرم باعث وا رفتن پارچه خواهد شد( گرچه قدرت تمییز کنندگی خوبی دارد اما به بافت های ریز پارچه آسیب می زند). آب سرد نیز پارچه را در بهترین حالت خود نگه می دارد اما قدرت تمییز کنندگی چندانی ندارد. برای اینکه شست و شوی پرده حریر شما به صورت کامل صورت پذیرد به پرده نازک و ظریف خود اجازه بدهید دو ساعت در آب استراحت کند. برای شست و شوی پرده حریر حوصله و دقت زیادی را صرف کار کنید. 

مرحله پنجم:

بعد از اینکه پرده حریر شما دو ساعت تمام در آب ولرم رو به سرد باقی ماند آماده اضافه کردن مواد شوینده می شود. دقت کنید که چه نوع شوینده ای را برای شست و شوی پرده حریر خود استفاده می کنید. شوینده های قوی برای شست و شوی پرده حریر مناسب نیستند و بافت سالمی از پارچه پرده های نازک باقی نمی گذارند. پس دقت کنید که از نوع ملایم شوینده ها استفاده کنید. 

مرحله ششم:

چنگ زدن پارچه های نازک و سابیدن بیش از حد آن ها کمک زیادی در تمییزی پارچه می کند اما پارچه تمییز با بافت های آسیب دیده مسلما به درد هیچ کس نمی خورد. نتیجه این کار تنها پاره شدن تارهای پارچه های نازک و از دست دادن دوام و استقامت پارچه خواهد شود. فشار دست خود را تنظیم کنید. نه آنقدر تند و خشن که با بافت پارچه آسیب برسد و نه انقدر آرام که کمکی به تمییزی پارچه نکند. 

مرحله آخر:

در مرحله ی آخر زمانی که شست و شوی پرده حریر شما به اتمام رسید آن را با آب سرد شست و شو دهید. دقت کنید که هیچ مواد شوینده ای روی بافت پارچه باقی نماند چرا که بر روی عمر و ماندگاری پارچه شما تاثیر گذار خواهد بود. برای خشک شدن هم می توانید( بعد از اینکه پارچه مقدار زیادی از آب جمع شده در بافت های خود را از دست داد) آن را از چوب پرده آویزان کنید. اگر می خواهید پرده حریر خود را اتو کنید توجه کنید که درجه اتوی خود را بر روی حرار ملایم تنظیم کنید.