پرده های کرکره ای به دلیل ساختار خاصی که دارند زودتر در معرض گرد و خاک قرار می گیرند. نوارهای افقی به کار برده شده در این نوع از پرده ها باعث می شوند غبارها بر روی این سطوح راحت تر بشینند. نشستن لایه های غبار بر روی نوارهای فلزی و چوبی پرده کرکره ای ظاهری ناخوشایند به فضای خانه می دهد. به همین دلیل لازم است هر چند وقت یک باری به نظافت پرده های کرکره ای نصب شده در اتاق هایمان بپردازیم. اما اینکه این کار را چگونه انجام دهیم و اصلا باید چه اصولی را در رابطه با نظافت و شست و شوی پرده های کرکره ای به کار ببندیم موضوعیست که ما در این مقاله به صورت مفصل به شرح آن پرداخته ایم.

نظافت سطحی و گردگیری پرده کرکره ای

گاهی اوقات پرده های کرکره ای تنها با یک گردگیری ساده تمییز می شوند. برای این کار یک دستمال گردگیری بردارید و روی نوارها را با دقت و حوصله تمییز کنید. برای این کار می توانید از خط کش و یک دستمال نرم استفاده کنید. دستمال را روی خط کش قرار داده و به راحتی گرد و غبار نشسته شده بر روی نوارها را تمییز کنید. برای این کار می توانید حتی از یک جاروبرقی نیز استفاده کنید.

نضافت عمقی تر پرده کرکره ای 

گاهی از اوقات کار به این آسانی ها هم که فکرش را می کنیم نیست! برخی از کثیفی ها عمیق ترند. چربی و لک به همراه دارند به همین دلیل تنها با یک گردگیری ساده تمییز نمی شوند. پرده های کرکره ای نصب شده در آشپزخانه، حمام و پرده های کرکره ای که در محیط های بازی قرار می گیرند معمولا چنین آلودگی های عمیق تری را دارند و برای تمییز کردن آن ها نمی توان تنها به یک گردگیری ساده اکتفا کرد. برای تمییز کردن این نوع از آلودگی ها به یک سطل آب گرم و شوینده نیاز دارید. آب گرم را در داخل ظرفی ریخته و با شوینده ی ملایم به قدری هم بزنید که در آب حل شده و کف کند. دقت کنید که شوینده های قوی باعث آسیب به تیغه های پرده کرکره ای شما شده و آن را رنگ پریده می کند.
سپس یک دستمال پارچه ای بردارید. حوله های فیکروفایبر برای این کار عالی اند. دستمال و یا حوله را به موادی که درست کرده اید آغشته کرده و آن را بچنانید. کمی رطوبت برای دستمال کافیست پس به خوبی آب دستمال را بگیرید و نگذارید آب از آن چکه کند. اگر پرده کرکره ای شما از نوع چوبیست روی رطوبت دستمال خود حساسیت بیشتری به خرج دهید. چرا که اگر رطوبت دستمال شما بیش از اندازه باشد باعث تاب خوردن چوب و خراب شدن آن می شود. دستمال مرطوب را چندین بار روی تیغه های پرده بکشید تا گرد و غبار و آلودگی ها جذب دستمال شوند. اگر نیاز به شستن دستمال بود حتما این کار را انجام دهید تا تیغه ها چرک آلود نشوند. همچنین اتصالات، طناب و گیربکس را نیز می توانید به همین روش تمییز کنید. بعد از انجام دادن همه این کارها یک دستمال مرطوب دیگر بردارید و تمام مواد شوینده ای که بر روی تیغه ها باقی مانده است را به خوبی تمییز کنید.

نظافت اساسی و شست و شوی پرده کرکره ای

 اگر تمام مراحل بالا را انجام دادین اما آلودگی به سطح عمقی تر نوارهای پرده سرایت کرده بودند کار شست و شوی اساسی پرده کرکره ای را شروع کنید. ابتدا پرده را جمع کنید و سپس آن را از پایه های نصب جدا کنید. برای شست و شوی پرده کرکره ای به یک وان حمام نیاز دارید. برای اینکه تیغه های پرده کرکره ای آسیب نبینند و خراشیده نشوند یک دستمال یا حوله بزرگ زیر آن پهن کنید. توجه کنید که گیربکس و قرقره ها نباید خیس شوند پس کمی با فاصله تر از محل شست و شو آن ها را قرار دهید.
بعد از اینکه پرده کرکره ای را داخل وان حمام قرار دادید آب گرم را بر روی آن باز کنید. کل سطح پرده کرکره باید با آب گرم پوشانده شود. کمی شوینده ملایم به وان اضافه کنید. همچنین اضافه کردن یک چهارم استکان سرکه باعث می شود تمام آلودگی ها و چربی ها به خوبی از سطح تیغه ها جدا شوند. بیست تا سی دقیقه به پرده کرکره ای اجازه دهید تا در آب بماند. بعد از سی دقیقه یک برس نرم بردارید و به آرامی تیغه های پرده را تمییز کنید.

چگونه پرده کرکره ای را بعد از شستن خشک کنیم؟ 

برای خشک کردن پرده کرکه ای بعد از شست و شو ، در ابتدا پرده را به پایه های خود نصب کنید. پنجره اتاق را باز کنید تا تیغه های پرده ی کرکره ای در معرض تابش نورخورشید و باد ملایم قرار گرفته و خشک شوند. اگر در فصل زمستان پرده کرکره ای خود را شسته اید و نمی توانید پنجره های اتاق را باز کنید بعد از آبکشی پرده کرکره ای خود را بین دو حوله بزرگ قرار داده و سپس با سشوار آن را خشک کنید. به درجه حرارت سشوار هم توجه داشته باشید. درجه بسیار بالا به تیغه های پرده آسیب می زنند پس حتما روی این مسئله هم حساسیت لازم را به خرج دهید.