پرده زبرا یکی از محبوب ترین نوع پرده هاییست که ما امروزه آن را در طرح ها و مدل های متنوعی مشاهده می کنیم. نام دیگر پرده زبرا دوبل یا دبل رول می باشد. ظاهر این نوع از پرده ها شباهت زیادی به پرده های کرکره ای دارد. یک لایه پارچه و یک لایه تور به صورت افقی و یک در میان در پرده های زبرا تکرار شده اند و به آن ظاهری راه راه داده اند. در واقع پرده های زبرا به دلیل همین راه راه بودنشان به این نام( zebra) خوانده می شوند. ترجمه واژه ی لاتین zebra به معنی گورخر است. لذا به دلیل شباهتی که این نوع از پرده ها به طراحی های راه راه و گورخری دارند به این نام خوانده می شوند. ما در این مقاله از وب سایت دکوخان اطلاعات جامع و کاملی را در باره ی پرده های زبرا در اختیار شما قرار داده ایم. اگر قصد خرید پرده زبرا را دارید و می خواهید از ویژگی های این نوع از پرده ها اطلاعات کاربردی بدست آورید ما را تا پایان متن پیش رو همراهی کنید. 

ویژگی های پرده زبرا

از مهم ترین ویژگی های پرده های زبرا( zebra) می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • طراحی زیبا با ظاهری ساده و همه پسند که به راحتی با هر دکوراسیونی تطابق پیدا می کنند. 
  • پرده های زبرا از لحاظ نورگیری بسیار فوق العاده عمل می کنند. اما در صورت نیاز به نور بیشتر قابلیت این را هم دارند که با بالا بردن کامل پرده نور بیشتری را به محیط اتاق ها برسانند. 
  • دوام و عمر بالا یکی از مهم ترین ویژگی های پرده های زبرا می باشد. 
  • نصب پرده زبرا به راحتی انجام می شود. به همین دلیل حتی در صورتی که تخصص لازم در کار نصب پرده را هم نداشته باشید می توانید این پرده ها را به راحتی نصب کنید. 
  • شست و شوی راحت و آسان یکی دیگر از ویژگی های مثبت پرده های زبرا می باشد. 
  • این نوع از پرده ها(zebra) قابلیت نصب به شکل برقی را دارند. شما با استفاده از ریموت کنترل به راحتی می توانید این پرده ها را مورد استفاده قرار دهید. 
  • امکان رول شدن بدون جمع کردن یکی دیگر از مشخصه های این نوع از پرده ها می باشد. 
  • پرده های زبرا در طرح ها، شکل ها و رنگ های متنوعی طراحی و تولید می شوند. تنوع زیاد در طرح و رنگ باعث می شود که شما بتوانید مطابق با فضا و دکوراسیون خود طرح و رنگ مناسب و هماهنگ اتاقتان را انتخاب نمایید. 

نور گیری پرده زبرا 

استفاده از پرده های والان دار یا ضخیم به ما اجازه ی بهره مندی از نور خورشید را نمی دهند. این در صورتیست که پرده های زبرا این موضوع را به راحتی تحت کنترل خود درآورده اند. با استفاده از پرده های زبرا می توان از نورگیری مناسبی بهره مند شد. اگر نمی خواهید نور اتاق های شما با استفاده از پرده های ضخیم و والان دار گرفته شود به راحتی می توانید با تهیه پرده زبرا نور مناسبی را به منزل خود هدایت کنید. پرده ی زبرا از لحاظ نورگیری بسیار کاربردی تر از انواع دیگر پرده ها به خصوص آن هایی که دارای ضخامت بیشتری هستند می باشد. پرده های ضخیم و والان دار بیشتر جنبه ی تزئینی داشته و از لحاظ نورگیری عملکرد ضعیف تری دارند. 

نمایی از پرده زبرا

انواع پرده زبرا:

 زبرای دستی:

 معمولا اکثر پرده های زبرا به صورت دستی تولید می شوند. حالت تنظیمات در این نوع از پرده ها به صورت دستی صورت می گیرد. زنجیر ها و طناب هایی در کنار پرده تعبیه شده است که برای بالا و پایین پردن پرده زبرا می توانید از آن کمک بگیرید. 

زبرای برقی:

پرده های زبرا در نوع برقی نیز وجود دارند که کنترل آن ها توسط ریموت انجام می شود. 

زبرای اتوماتیک:

نوع اتوماتیک پرده های زبرا یکی دیگر از انواع پرده هاییست که در دسترس کاربران قرار داده شده است. پرده زبرای اتوماتیک به صورت هوشمند و با برنامه ریزی قبلی عمل کرده و به صورت خودکار نور فضای اتاق را کنترل می کند. 

چه پارچه ای را برای پرده زبرای خود انتخاب کنیم؟ 

برای پرده های زبرا می توان انواع و اقسام پارچه ها را مورد استفاده قرار داد. بسته به شرایط و موقعیت اتاق و میزان نورگیری آن می توان پارچه به خصوصی را انتخاب کرد. اگر اتاق شما به نور کم تری نیاز دارد و بیشتر از نور امنیت فضای داخلی اتاق برایتان مهم است پارچه هایی را برای پرده زبرای خود انتخاب کنید که ضخیم ترند و میزان کم تری از نور را از خودشان عبور می دهند. پرده های زبرایی که از پارچه های تیره و ضخیم تر استفاده می شوند، نور کمتری را از خود عبور داده و روشنایی کم تری به اتاق شما می دهند. در عوض پرده های زبرا با پارچه های نازک و روشن تر نور را بیشتر از خود عبور می دهند و باعث روشنایی هر چه بیشتر محیط اتاق شما خواهند شد.

پرده های زبرا در چه محیط هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

پرده های زبرا را می توان بدون هیچ نوع محدودیی در اتاق های مختلف به کار برد. اتاق کودک و نوجوان، اتاق خواب بزرگسالان، سالن های پذیرایی، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه محیط هایی هستند که در آن ها از پرده های زبرا استفاده می شود. اما بیشترین میزان محبوبیت این نوع از پرده ها مربوط به استفاده در آشپزخانه می باشد. آشپزخانه ها به نورگیری بیشتری نیاز دارند. همچنین دسترسی سریع تر به پنجره های آشپزخانه یکی از مواردی است که در هنگام انتخاب پرده برای آشپزخانه باید به آن توجه لازم را داشت. پرده های زبرا امکان دسترسی آسان و بازو بسته کردن پنجره را به ما می دهند و همچنین میزان نورگیری بسیار مناسبی را برای آشپزخانه پدید می آورند. از این رو از پرده های زبرا به وفور در آشپزخانه ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که شست و شوی پرده های زبرا از دیگر پرده ها ساده تر است و از آن جا که آشپزخانه ها بیشتر در معرض چربی و آلودگی ها هستند این موضوع به شما کمک می کند تا پرده زبرای آشپرخانه خود را به راحتی شست و شو داده و از آلودگی های مختلف پاک کنید. 

انواع طرح بندی پرده های زبرا 

در طراحی و تولید پرده های زبرا از پارچه های ساده، طرح دار، سیلوئت و پلیسه دوزی شده استفاده می کنند.

پرده زبرای ساده:

پرده زبرا ساده

پرده زبرای ساده طراحی به خصوصی ندارد. سادگی یکی از مشخصات بارز این نوع از پرده هاست. به همین دلیل، یکی از مناسب ترین پرده ها مخصوص آشپزخانه و اتاق خواب به شمار می رود. طرح های ساده ی پرده های زبرا با رنگ های تیره تر بیشتر مناسب مکان های رسمی و شرکت ها می باشند. 

 پرده زبرای ترکیبی:

 پرده های زبرای ترکیبی از چند پارچه دوخته شده اند. این نوع از پرده ها به صورت ترکیبی با پارچه های ساده، طرح دار و پلیسه مورد استفاد قرار می گیرند. به دلیل شکیل بودن پرده های زبرای ترکیبی می توان این نوع از پرده ها را در تالارهای پذیرایی مورد استفاده قرار داد. 

 پرده زبرا طرح دار:

پرده چاپی طرح دار

پرده های زبرا را می توان در نوع طرح دار نیز تهیه کرد. طرح های متنوع گل دار و مخمل در دسته ی این نوع از پرده ها قرار می گیرند و بیشتر برای آشپزخانه کاربرد دارند. 

 پرده زبرا پلیسه:

پلیسه یکی از پارچه های بسیار جذاب می باشد که در پرده های زبرا نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. با بهره گیری از این طرح و انتخاب یک رنگ مناسب برای آن می توان جلوه ای خاص به محیط اتاق های مختلف بخشید.  

 پرده زبرا سیلوئت:

زبرای سیلوئت نوع دیگری از طرح بندی های پرده های زبراست که در آن از پارپه های دولایه گانه استفاده شده است. 

در پایان

پرده های زبرا یکی از ساده ترین و در عین حال شیک ترین پرده هایی هستند که برای اتاق های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. فضاهای رسمی مانند ادارات و شرکت های مختلف، فضاهای شاد مانند تالارها و فضاهای دوستانه و صمیمی مانند محیط های خانوادگی محل های مناسبی بری استفاده از پرده های زبرا هستند. پرده های زبرا انواع مختلفی دارند و در طرح ها، نقش ها و جنس های متنوعی طراحی و تولید شده اند. شما می توانید بسته به فضا و اتاق خود به انتخاب یکی از مناسب ترین پرده های زبرا بپردازید. ما در این مقاله آنچه که باید در مورد پرده های زبرا به شما می گفتیم به صورت جامع و کامل در اختیار شما قرار داده ایم. با مطالعه ی متن پیش رو می توانید اطلاعات کاملی در رابطه با پرده های زبرا بدست آورده و متناسب با محیط و اتاق خود به انتخاب یکی از مناسب ترین پرده ها بپردازید.