پرده پانچ

پرده پانچ را می توان یکی از گزینه های عالی و منحصر به فرد برای دکوراسیون سبک مدرن در منازل مورد استفاده قرار داد. پرده های پانچ از بدو ورود به بازار طرفداران و محبوبان بالایی پیدا کرده اند به گونه ای که امروزه می توان آن ها در بیشتر خانه ها و منازل بسیاری دید. 

افرادی که به سبک ساده ای از دکوراسیون منازل علاقه مندند می توانند از پرده های پانچ برای تزئین منزل خود بهره مند شوند. اما پرده پانچ چیست و چه خصوصیاتی را دارا می باشد که توانسته است به این راحتی افراد زیادی را به خود جذب کند؟ ما در این مقاله به بررسی همه جانبه در مورد خصوصیات و ویژگی های پرده های پانچ پرداخته ایم که با مطالعه ی آن می توانید اطلاعات جامع و کاملی در مورد این مدل از پرده ها بدست آوید. 

پرده پانچ چیست؟

پرده پانچ به صورت کلی به نوع خاصی از پرده های ساده اما پرکاربرد اشاره دارد. تفاوت پرده پانچ با سایر پرده ها در قسمت بالای پرده است. در قسمت بالای این نوع از پرده ها حلقه های پانچ شده ای قرار گرفته است که به شما در نصب پرده کمک می کنند. در واقع پرده های پانچ ماهیت و هویت خود را از همین حلقه ها وام گرفتند و بدون وجود این حلقه ها می توان به راحتی این نام را از آن ها حذف کرد.  

سهولت نصب در پرده های پانچی 

یکی از مزایایی که می توان برای پرده های پانچی نام برد، سهولت نصب در این نوع از پرده هاست. راحتی در نصب پرده های پانچ دقیقا به دلیل حلقه های پانچ شده در بالای این نوع از پرده ها اتفاق می افتد. این حلقه ها به شما کمک می کنند تا بتوانید چوب پرده را از میان حلقه ها عبور داده و مراحل نصب را به اتمام برسانید.  

انتخاب حلقه پانچ مناسب 

حلقه های پانچی که بر روی پارچه ی پرده به کار برده می شوند در انواع و اقسام جنس ها و رنگ ها متنوعی تولید می شوند. در هنگام انتخاب پرده پانچ توجه به رنگ و نوع حلقه ها یکی از ضروریات کار می باشد. حلقه هایی که به مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی دهند و یا اینکه به پارچه پرده رنگ پس نمی دهند بهترین نوع حلقه هستند. از نظر رنگ بندی حلقه هایی که در رنگ های طلایی، سفید، مشکی و نقره ای تولید شده اند قابلیت این را دارند که با انواع چوب پرده ها و حلقه ها ست شوند. 

انتخاب چوب پرده مناسب برای پرده پانچ

انتخاب چوب پرده مناسب یکی از مهم ترین مراحلیست که قبل از نصب پرده باید به آن توجه کنید. چوب پرده مناسب در دادن جلوه و زیبایی بیشتر به پرده پانچ تاثیر گذار است. چرا که این نوع از پرده ها به گونه ای طراحی شده اند که چوب پرده ی استفاده شده در آن ها به راحتی قابل رویت است. اما چه نوع چوب پرده ای با پرده پانچ ما سازگار تر بوده و هارمونی بیشتری دارد؟ 

برای پرده های پانچی می توان از انواع چوب پرده های فلزی و چوبی استفاده کرد. چوب پرده های فلزی موجود در بازار اغلب به رنگ های طلایی و نقره ای می باشند. اینکه کدام یک از چوب پرده های فلزی طلایی و نقره ای و یا چوبی برای پرده ی اتاق ما مناسب است، کاملا به حلقه هایی که بر روی پرده پانچ شده است بستگی دارد. چوب پرده هایی که برای این نوع از پرده ها استفاده می شود باید با حلقه های پانچ همخوانی داشته باشند.

 اگر از حلقه های طلایی برای پرده منزل خود استفاده کرده اید چوب پرده خود را از جنس فلزی و رنگ طلایی انتخاب کنید. اما اگر حلقه های به کار برده شده در پرده پانچی نقره ای اند می توانید از چوب پرده فلزی به رنگ نقره ای استفاده کنید. چوب پرده ها را می توان در انواع رنگ های مات و براق نیز طبق سلیقه ی هر فرد تهیه و مورد استفاده قرار داد. اگر در دکوراسیون منزل و اتاق شما بیشتر وسایل چوبی باشند می توانید به جای انتخاب چوب پرده های فلزی از میله های چوبی استفاده کنید. 

آیا می توان از کتیبه برای پرده های پانچ استفاده کرد؟ 

پرده های پانچی به خودی خود دارای طرح های ساده و شیکی هستند و معمولا بدون در نظر گرفتن متعلقاتی که برای مابقی پرده ها استفاده می شوند، قابل نصب می باشند. اما در این میان یک نکته ی مهمی وجود دارد و آن این است که باید ببینیم مدل دکوراسیون و نوع وسایلی که ما در خانه خود چیده ایم پرده پانچه کتیبه دار را می طلبد یا لازم نیست برای نصب پرده از آن استفاده کرد؟ اگر برای اتاق های پذیراییتان مبلمان های بسیار مجلل و با شکوهی انتخاب کرده اید می توانید برای ایجاد هارمونی میان پرده اتاق و مبلمان از کتیبه ها نیز استفاده کنید تا ظاهری مجلل تر به پرده ی اتاق پذیرایی ببخشید. اما در صورتی که در اتاق های پذیرایی خود از مبلمان های ساده تری استفاده می کنید، استفاده از کتیبه چندان هم ضرورتی ندارد. 

قد پرده پانچ باید چقدر باشد ؟

ارتفاع متعادل از نصب یک پرده پانچ

قد پرده پانچی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که قبل از خرید و نصب پرده حتما باید آن را در نظر داشته باشید. قبل از اینکه اندازه ی طول پنجره ها را بسنجید به این نکته توجه لازم را داشته باشد که قد بلند در پرده ها، اتاق را بزرگ تر و دل باز تر نشان خواهد داد. به همین دلیل به جای اینکه درست از بالای پنجره ی اتاق خود اندازه ی پرده پانچ را بگیرید می توانید از ده سانت بالاتر از پنجره این کار را شروع کنید. در چنین حالتی مطمئنا پرده ی پانچی اتاق شما از زیبایی و ابهت بالایی نیز برخوردار خواهد بود. 

انتخاب پارچه برای پرده پانچ 

پرده های پانچ از نظر نوع پارچه به کار رفته شده در آن ها دارای تنوع بسیار بالاییست. جنس این نوع از پرده ها را می توان با در نظر گرفتن عوامل مختلفی انتخاب کرد. سلیقه، بودجه، هزینه و آب و هوای محلی که در آن زندگی می کنید از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب جنس پارچه مورد نظر است. همچنین این را هم باید در نظر داشته باشید که جنس پرده های پانچی که در اتاق های خواب نصب می شوند با جنس پرده هایی که در آشپزخانه هر منزلی مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت است. تنوع به کار رفته شده در جنس پارچه پرده های پانچ بسیار بالاست به همین دلیل به راحتی می توان یکی از مناسب ترین پارچه ها را متناسب با شرایط اتاق تهیه کرد. جنس به کار رفته شده در پرده های پانچ ازین قرارند: 

 • پرده پانچی تور کتان

پرده پانچ تور کتان از ترکیب دو جنس تور و کتان ساخته شده است. این دسته از پرده های پانچ دارای استحکام بالایی هستند. استحکام و مقاومت بالا در این نوع از پرده ها به کتان استفاده شده در آن باز می گردد. در صد کتان به کار رفته شده در این دست از پردها بسیار کم تر از پرده های کتان خالص می باد. به همین دلیل می توان گفت که پرده های پانچی تور کتان سبک تر از پرده های کتان خالص هستند. این نوع از پرده ها به دلیل نازک بودن دارای انعطاف پذیری بالایی نیز می باشند. قیمت پرده پانچ تور کتان نسبت به قیمت پرده پانچ کتان کم تر و مقرون به صرفه تر می باشد. 

 • پرده پانچ کتان ملانژ

پرده پانچ کتان ملانژ نسبت به پرده های تور کتان دارای ضخامت بیشتری هستند. ضخامت این نوع از پرده ها به دلیل درصد بیشتر کتان به کار رفته شده در آن می باشد. ضخامت بالا در پرده پانچ کتان ملانژ باعث شده است که نور کم تری را از خود عبور دهد. اگر محیط زندگی شما کاملا نورگیر بوده و هیچ مشکلی از نظر کمبود نور ندارید می توانید این نوع از پرده ها را برای اتاق های خود انتخاب کنید. همچنین پرده پانچ کتان ملانژ را می توان در دسته ی پرده های ضد چروک قرار داد. 

 • پرده حریر پانچی

نمایی از پرده پانچ حریر

پرده پانچ حریر موارد استفاده ی متعددی دارد و می توان بدون هیچ نوع محدودیتی از آن بهره مند شد. پرده های حریر پانچی نازک اند و به همین دلیل نور زیادی را از خود عبور می دهند. افرادی که اتاق های کم نوری دارند و یا آشپزخانه های آن ها با مشکل نور مواجه است می توانند پرده های حریر پانچ را انتخاب نمایند. پرده پانچ حریر را می توان برای پذیرایی هم مورد استفاده قرار داد. نمونه های با کیفیتی از پرده پانچی حریردر دکوخان ارائه شده است که در صورت تمایل می توانید از ان ها هم بازدیدی داشته باشید. 

 • پرده پانچ ساتن براق 

ساتن براق یکی دیگر از پارچه هاییست که برای تولید پرده پانچ به کار گرفته می شود. پرده پانچ ساتن براق دارای بافت منحصر به فرد و براقی بوده و درخشندگی خاصی را به محیط اطراف بازتاب می کند. زمانی که پرده ساتن براق پانچ در مجاورت نور خورشید قرار می گیرد نور را به محیط اطراف منعکس می کند. به همین دلیل می توان این نوع از پرده های پانچ را برای اتاق های کم نور مورد استفاده قرار داد. رنگ های روشن این پرده که برای اتاق ها مورد استفاده قرار می گیرند نور بیشتری را در اتاق بازتاب می کنند. 

 • پرده پانچی مخمل

نمایی از پرده پانچ مخمل

پارچه مخمل یکی دیگر از پارچه هاییست که برای تولید پرده های پانچ مورد استفاده قرار می گیرد. پرده پانچ مخمل را می توان در گروه پرده های لوکس و تجملی نیز دسته بندی کرد. این نوع از پرده ها ظاهر و استایل رسمی دارند و می توان آن ها را در مکان های مختلفی به کار برد. اتاق های پذیرایی، تالارهای پذیرایی، رستوران های مجلل، ادارات رسمی و ... مکان هایی هستند که می توان از این نوع از پرده های پانچ در آنها استفاده کرد. پرده پانچ مخمل به راحتی با مبلمانی که در آن ها از پارچه مخمل استفاده شده است ست شده و جلوه ی مجلل تری را به محیط می دهد. 

جنس مخمل به کار برده شده در این نوع از پرده های پانچ به گونه ایست که نور کم تری را از خود عبور می دهد. پس در هنگام انتخاب این نوع از پرده ها حتما به این موضوع دقت کافی را داشته باشید که پرده های مخمل محیط تاریک تری را برای شما به وجود خواهند آورد. به همین دلیل ترجیحا محیط هایی که دارای روشنایی زیادی هستند برای پرده پانچ مخملی مناسب خواهند بود. 

 • پرده پانچی هازان

نمایی از پرده پانچ هازان

هازان یکی دیگر از جنس های پارچه به کار رفته شده در پرده های پانچی می باشد. پرده پانچی هازان کیفیت و ماندگاری بسیار بالایی دارد. ظرافت و بافت زیبا یکی از مهم ترین ویژگی های پرده های پانچ هازان می باشد. 

جنس پارچه پرده پانچ متناسب با هر محیط

 • پرده پانچ سرویس بهداشتی و حمام: از آن جا که سرویس های بهداشتی و حمام ها دائما با آب سر و کار دارند جنس هایی از پرده پانچ پلاستیکی و برزنت طرح دار را می توان برای آن ها استفاده کرد.
 • پرده پانچ پذیرایی: اتاق های پذیرایی از جلوه ی خاصی برخوردارند و دکوراسیون مجلل تری را می طلبند به همین دلیل جنس های سنگین تر پرده پانچ مانند مخمل کبریتی، کتان و ساتن کار شده غالبا برای چنین مکان هایی مناسب است. 

نمایی از پرده پانچ اتاق کودک

 • پرده پانچ اتاق کودک: اتاق های کودک معمولا دارای طرح و جلوه ی کودکانه و شادی هستند به همین دلیل می توانند از طرح ها و رنگ های متنوعی از پرده پانچ برای آن ها برخوردار شد. طرح ها و مدل های فانتزی برای این اتاق ایده آل ترین انتخاب خواهند بود. 
 • پرده پانچ آشپزخانه: برای آشپزخانه می توان پرده هایی را مورد استفاده قرار داده که دارای جنسی سبک تر هستند. پرده پانچی حریر بهترین انتخاب برای چنین مکانیست. 

چه طرح هایی روی پرده پانچ قابل چاپ است؟

پرده های پانچ در دو مدل ساده و طرح دار قابل تهیه می باشند. اینکه کدام یک از این دو را انتخاب و بر روی پنجره ی اتاقتان نصب می کنید کاملا سلیقه ایست. البته دکوراسیون اتاق نیز در انتخاب طرح پرده پانچ شما نقش عمده و اساسی را ایفا می کند. به عنوان مثال، اتاق هایی که دارای دکوراسیون های شلوغ تری هستند غالبا با پرده های پانچ ساده هم خوانی بیشتری پیدا می کنند؛ اما برای دکوراسیون های خلوت تر می توان پرده های پانچ طرح دار را پیشنهاد داد. طرح های مختلفی را می توان بر روی پرده های پانچ چاپ کرد. برخی از این طرح ها ازین قرارند: 

 • طرح سنتی:

نمایی از پرده پانچ سنتی  

طرح های سنتی یکی از مدل های به چاپ رسیده شده در پرده های پانچ می باشند. این نوع طرح ها معمولا برای اتاق هایی که در آن ها سبک و سیاق سنتی وجود دارد مناسب است. طرح سنتی پرده های پانچ  فضای آرامش بخش و در عین حال اصیل ایرانی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. نمونه های با کیفیتی از پرده پانچ طرح سنتی و کلاسیک در فروشگاه دکوخان ارائه شده است که در صورت تمایل می توانید آن ها را هم مشاهده کنید. 

 • طرح خط نستعلیق:

نمایی از پرده پانچ با خط نستعلیق

طرح خط نستعلیق یکی دیگر از طرح هاییست که می توان برای انواع اتاق های هنری مورد استفاده قرار داد. این طرح ها غالبا دارای یک زمینه با رنگ های متنوع اند که بر روی آن ها با خط نستعلیق نوشته شده است.  افرادی که از تابلو های نستعلیق برای تزئین اتاق خود استفاده کرده اند می توانند پرده های پانچ با طرح نستعیق را هم برای تکمیل دکوراسیون اتاق خود انتخاب کنند. این نوع از پرده های پانچی معمولا در نمایشگاه های هنری قابل استفاده می باشد. نمونه های متنوعی برای انواع پرده پانچ در طرح نستعلیق در سایت فروشگاهی دکوخان برای شما در نظر گرفته ایم که می توانید آن ها را نیز مشاهده کنید. 

 • طرح داماسک

طرح داماسک یکی دیگر از طرح های پرده پانچ است که معمولا برای فضاهای مجلل تر مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، پرده پانچ طرح داماسک را می توان برای اتاق های پذیرایی که در آن ها مبلمان طرح داماسک و یا هر طرح دیگری به کار برده شده است انتخاب کرد. 

 • طرح گل دار

نمایی از پرده پانچ با طرح گل

پرده های پانچ طرح گل دار برای هر محیطی مناسب اند و به راحتی با هر اتاقی ست می شوند. طرح و رنگ به کار برده شده در این پرده های پانچ معمولا روح و جلوه ی شادی را در محیط منعکس می کند. از اتاق های پذیرایی گرفته تا آشپزخانه و اتاق های خواب همگی برای نصب پرده پانچی گل دار مناسب می باشند. اگر در اتاق های خوابتان از کاغذ دیواری طرح گل دار استفاده کرده اید می توانید به راحتی این نوع پرده را نیز با دیوارها ست کنید. نمونه های متنوعی از انواع پرده پانچ با طرح گلدر سایت دکوخان قرار داده شده است که در صورت تمایل می توانید آن ها را نیز مشاهده فرمایید. 

پرده پانچ از نظر شست و شو

پرده های پانچ در هر جنس و طرح و رنگی که باشند از سادگی خاصی برخوردارند. این نوع از پرده ها دارای هیچ گونه چین خوردگی نیستند به همین دلیل گرد و غبار کم تری را در خود جذب می کنند. اگر پرده پانچی شما تنها گرد و غبار محیط اطراف خود را جذب کرده باشد می توان بدون جدا کردن پرده با جاروبرقی نیز به تمییز کردن آن پرداخت. اما اگر پرده پانچ دچار کثیفی بیشتری شده باشد خوشبختانه جداکردن آن از چوب پرده وقت زیادی از شما را نخواهد گرفت. به راحتی می توانید چوب پرده را از حلقه های پانچ پرده جدا کرده و آن را بشویید.


مزایای پرده پانچ

 1. پرده پانچ به دلیل سادگی در طرح و رنگ به راحتی با هر دکوراسیون همخوانی پیدا می کند. پرده هایی که از طرح های ساده بهره برده اند هیچ گاه از مد نمی افتند و شما می توانید همیشه از آن ها استفاده کنید.
 2. نصب راحت در پرده های پانچ یکی از مزیت های برجسته می باشد.
 3. پرده پانچ دارای تنوع بالا در جنس، طرح و رنگ می باشد به همین دلیل دست شما در انتخاب مناسب ترین مدل ها باز خواهد بود.
 4. پرده های پانچ به دلیل اینکه دارای سادگی خاصی هستند و در آن ها از پارچه زیادی استفاده نشده است هم مقرون به صرفه اند و هم در زمام حمل و نقل شما را با دشواری مواجه نمی کنند.