پرده کرکره به نوع خاصی از پوشش پنجره ای می گویند که در آن تعداد زیادی از نوارهای افقی در کنار هم قرار گرفته اند. جنس نوارهای افقی به کار رفته شده در پرده های کرکره ای غالبا از چوب و فلز می باشد. نوارها از هر جنسی که باشند اتصالات ویژه خود را دارند که به تغییر زاویه و تنظیم نور ورودی به داخل ساختمان کمک شایانی می کند. پرده های کرکره ای پرده های سبک و کاربردی هستند که به دلیل ظاهر رسمیشان بیشتر در محیط ها و اتاق های اداری مورد استفاده قرار می گیرند. اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید این پرده ها را در داخل منزل های مسکونی استفاده کنید. از آن جا که موارد استفاده از پرده های کرکره ای بسیار زیاد بوده و این نوع از پرده ها از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و معمولا سوالات بسیاری در مورد این نوع از  پرده ها وجود دارد ما در این مقاله از وب سایت دکوخان پرده های کرکره ای را به صورت مفصل معرفی کرده ایم.

موارد استفاده پرده کرکره ای 

پرده کرکره ای پذیرایی

برخی از پرده های کرکره ای دارای جنسی از فلزاند. این جنس از پرده های کرکره ای از زمان های قدیم در منازل مسکونی به عنوان پرده اصلی در اتاق های خواب و حتی در پذیرایی ها مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه استفاده شایع تر پرده های کرکره ای در اتاق های میهمان بیشتر به عنوان زیرپرده می باشد. این پرده ها از نوارهای افقی با اتصالات خاص ساخته شده اند که امکان تنظیم درجه بندی زاویه ی آن ها وجود دارد. با تغییر زاویه ی نوارهای پرده می توان میزان ورودی نور را به اتاق تنظیم کرد. اگر از پرده های گران قیمتی استفاده می کنید پرده های کرکره ای محافظ نور بسیار مناسبی برای آن ها به شمار می روند. برای اتاق های پذیرایی خود می توانید از هر دو نوع پرده های فلزی و چوبی کرکره ای استفاده کنید. انتخاب جنس پرده کرکره ای مخصوص اتاق پذیرایی شما درست به امکانات متصل به آن مانند چوب پرده و همچنین تجهیزات دکوراسیون اتاق مهمانی شما بستگی دارد. اگر بیشتر وسایتان چوبیست بهتر است برای اینکه هارمونی بیشتری در اتاق خود ایجاد کنید نوع پرده کرکره ای خود را نیز چوبی انتخاب نمایید. نوع چوبی پرده های کرکره ای از جلوه و نمای زیباتری برخوردارند. 

نمایی از پرده کرکره چوبی

پرده کرکره ای مخصوص اتاق خواب

پرده های کرکره ای که برای اتاق های خواب کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد به دو صورت است. شما می توانید پرده های کرکره ای را هم به عنوان زیر پرده و هم به صورت یک پرده مستقل مورد استفاده قرار دهید. جنس چوبی و فلزی پرده های کرکره ای را می توان بر حسب سلیقه و نوع دکوراسیون اتاق هر فرد تهیه کرد. 

پرده کرکره ای مخصوص آشپزخانه

پرده های کرکره ای در آشپزخانه نما و جلوه ی خاصی را ایجاد می کنند. اما در این خصوص باید دانست که اندازه گیری ابعاد پرده کرکره ای مخصوص آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما برای اینکه نصب پرده آشپزخانه شما به صورت اصولی و کامل صورت پذیرد به مقاله نصب پرده کرکره مراجعه کنید. به صورت کلی به این نکته توجه کنید که نصب پرده کرکره در محیط های آشپزخانه کوتاه تر از سایر اتاق ها اندازه گیری و نصب می شود. همچنین از آن جا که آشپزخانه ها محیط هایی هستند که پرده های نصب شده در آن ها به دلیل مجاورت با چربی ها نیاز به شست و شوی مکرر دارند در مورد این پرده ها می توان این مژده را داد که شست و شوی پرده های کرکره ای بسیار راحت تر از سایر پرده ها انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله شست و شوی پرده کرکره ای مراجعه فرمایید. 

نمایی از پرده کرکره ای فلزی ساده در آشپزخانه

پرده کرکره ای در اماکن اداری

پرده های کرکره ای به دلیل قیمت مناسب و به صرفه ای که دارند غالبا در محیط های اداری استفاده می شوند. شاید دلیل گرایش بسیاری از افراد برای انتخاب پرده های کرکره ای برای دفاتر، اداره جات، پنجره های مغازه و ... ظاهر ساده و رسمی آن می باشد. علاوه بر این پرده های کرکره ای را به عنوان پارتیشن های اداری زیاد به کار می برند. 

میزان عبور نور از پرده کرکره ای 

نوارهایی که در سایزها و جنس های مختلفی در پرده های کرکره ای به کار برده شده اند قابلیت تنظیم در زاویه های مختلف را دارند. به همین جهت می توان نور ورودی به داخل ساختمان را کاملا کنترل کرد. تغییر زاویه نوارهای پرده به تغییر میزان عبور نور از این پرده ها منجر می شوند. اگر اتاق شما نورگیری زیادی ندارد می توانید با تنظیم زاویه نوارها در حالت نود درجه میزان نور ورودی را به حداکثر خود برسانید. اما اگر به چنین نور زیادی احتیاج نداشتید با تنظیم نوارها و تغییر دادن زاویه ها می توانید نور ورودی اتاق خود را کم کنید. 

کالیته های مختلف رنگی پرده کرکره ای 

بر خلاف تصور بسیاری از افراد که گمان می کنند در طراحی و تولید پرده های کرکره ای با محدودیت مواجه اند و دستشان در انتخاب طیف های مختلف رنگی بسته است، در تولید پرده های کرکره ای از تنوع بسیار بالای رنگی استفاده می شود. تنوع بالای طرح و رنگ در پرده های کرکره ای باعث شده است که انتخاب مناسب ترین مدل ها و رنگ ها برای افرادی که به خرید پرده های کرکره ای مراجه می کنند به راحت ترین وجه ممکن صورت پذیرد. این نوع از پرده ها از نظر رنگ پوششی نیز با یکدیگر متفاوت اند. به عنوان مثال، برخی از آن ها دارای پوششی مات و برخی دیگر دارای پوششی براق اند. پرده های کرکره ای را می توان به صورت چاپی در طرح ها و تصاویر متنوع نیز خریداری کرد. 

نمایی از پرده فلزی چاپی تصویری

در پایان

پرده کرکره ای سبک خاصی از پوشش های پنجره ای هستند که در اماکن مختلفی به کار گرفه می شوند. پرده های کرکره ای به دلیل ضخامت زیادی که دارند از استحکام بالایی هم برخوردارند به همین دلیل به راحتی می توان آن ها را سالیان سال بدون اینکه با مشکلی مواجه شوند مورد استفاده قرار داد. عمر پرده های کرکره ای بسیار بالاست به شرط اینکه آن ها در جاهای مرطوب به کار نبندید. مگر اینکه هنگام خرید پرده کرکره ای نوع ضد زنگ آن را تهیه کنید.این نوع از پرده ها بیشتر به دلیل ظاهر ساده ی خود در اماکن رسمی مورد استفاده قرار می گیرند اما می توان آن ها را در اتاق های مسکونی هم استفاده کرد. ما در این مقاله به صورت جامع و کامل در مورد موارد استفاده ی پرده های کرکره ای بحث کردیم و جزئیات زیادی را از این پرده ها در اختیار کاربران خود قرار داده ایم. با مطالعه ی این مقاله به راحتی می توانید نوع پرده کرکره ای مخصوص انواع اتاق های خود را انتخاب کنید.