پرده های حریر نوع خاص و ویژه ای از پرده هایی هستند که غالبا در اتاق هاب خواب و آشپزخانه ها نصب و مورد استفاده قرار می گیرند. البته نصب پرده حریر در اتاق های نشیمن و پذیرایی هم انجام می شود. انتخاب پارچه های حریر برای اتاق های مختلف و نصب آن ها را می توان به صورت ترکیبی با انواع پرده های دیگر نیز انجام داد که این دقیقا به سلیقه ی شما بستگی دارد. نصب پرده های حریر به صورت ترکیبی با پرده های دیگر غالبا در اتاق های پذیرایی انجام می گیرد اما می توان این نوع از پرده ها را طبق دکوراسیون و رنگ دیوار ها در اتاق های خواب نیز استفاده کرد. در این میان چگونگی نصب پرده های حریر و توجه به نکات ریزبینانه مربوط به آن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

 اینکه چه هزینه ای برای خرید پرده حریر خود صرف می کنید مهم است. اما مهم تر از آن چگونگی نصب پرده های حریریست که توسط شما انتخاب شده اند. ممکن است هزینه ی زیادی را صرف این کار کرده باشید اما با یک کار غیر اصولی در نصب پرده حریر آن جلوه و زیبایی پرده به راحتی از بین می رود. نصب پرده حریر به قدری مهم است که به پرده های حریر ارزان قیمت جلوه ای زیباتر داده و به ارزش آن ها می افزاید و تمام زیبایی های یک پرده شکیل حریر را با بافتی خاص به نمایش می گذارد. پس به نظر می آید توجه و دقت بالا در چگونگی انجام درست پرده حریر از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد به گونه ای به هیچ وجه نمی توان از آن به راحتی چشم پوشید. ما در این مقاله به ریزه کاری هایی پرداخته ایم که در نصب پرده حریر حتما به دردتان خواهد خورد. این نکات را به دقت مطالعه کرده و نسبت به شرایطی که دارید آن ها را به کار ببندید تا بتوانید به راحتی از یک پرده ساده و ارزان قیمت یک پرده حریر باشکوه تر بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله معرفی پرده جامع و کامل پرده حریر مراجعه کنید. 

نکات ضروری برای نصب پرده حریر

  • پرده های حریر از آن دست از پرده هایی هستند که به نصب بیرون از پنجره نیاز دارند. نصب های درون قاب پنجره ای از جلوه و زیبایی این پنجره ها می کاهد. به همین دلیل، یکی از قواعدی که برای نصب پرده حریر باید به آن توجه کرد اندازه گیری بیشتر از قاب پنجره است. 
  • پرده های حریری که در پذیرایی نصب می شوند معمولا دارای جلوه ی بیشتری هستند و به صورت ترکیبی با پرده های دیگر نصب می شوند. زیبایی و جلوه ی پرده های حریر در طول و ارتفاع مناسب این پرده ها نهفته است. به همین دلیل نباید این زیبایی را با اندازه گیری ارتفاع کوتاه در پرده های حریر به سادگی از دست داد. اندازه ای که معمولا به صورت اصولی برای نصب پرده های حریر در پذیرایی مورد استفاده قرار می گرد پنج تا هفت و نیم سانت بر روی زمین است. 
  • ارتفاع پرده حریر و نمایان شدن جلوه ی آن تا حد زیادی به چوب پرده نیز مربوط می شود. اندازه گیری درست و اصولی و نصب چوب پرده ارتفاع و  قد مناسبی را به پرده حریر شما می دهد و انجام نادرست این کار باعث کاهش و یا افزایش بیش از حد قد پرده حریر شما خواهد شد. به همین دلیل ارتفاع چوب پرده از دیوار تا کف زمین را به گونه ای اندازه گیری کنید که پرده حریر شما پنج سانت روی زمین قرار گرفته باشد. توجه داشته باشید که برای نصب پرده حریر در آشپزخانه طول قد پارچه باید کمی کوتاه تر اندازه گیری شده و پرده تا زمین کشیده نشود.
  • اگر در نظر دارید پرده حریر را در اتاق های پذیرایی که معمولا در آن ها از دکوراسیون های مجلل تری استفاده می شود نصب کنید بهتر است از زیبایی بخشی کتیبه ها غافل نشوید. 
  • اگر در اتاق های خواب شوفاژی نصب شده که در زیر پنجره قرار دارد هرگز به دلیل حبس شدن گرما در پشت پرده حریر، از پرده هایی با قد کوتاه استفاده نکنید. قد پرده حریر خود را متناسب با اصول درست آن اندازه گیری کرده و در هنگام روشن شدن شوفاژ قسمت انتهایی پرده را کمی بازتر بگذارید.