پرده های زبرا یکی از پرکاربردترین پوشش های پنجره ای اند که معمولا برای انواع اتاق ها مورد استفاده قرار می گیرند. چیزی که در استفاده از این پرده ها اهمیت دارد چگونگی نصب پرده زبراست. اینکه پرده زبرا را با چه اصولی نصب کنیم و اصلا به چه نکاتی توجه کنیم مسائلی هستند که در این میان از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. چرا که رعایت نکردن حتی یک نکته ی جزئی در نصب پرده زبرا باعث از بین رفتن زیبایی در این پرده ها می شود. پس اگر پرده زبرایی را خریده اید که به دنبال روش هایی برای نصب آن می گردید ما را در این مقاله از وب سایت دکوخان همراهی کنید. برای تهیه پرده زبرا هم می تونید به صفحه خرید پرده زبرا مراجعه نمایید. 


روش اندازه گیری ابعاد پنجره برای نصب پرده زبرا

اینکه پرده زبرای اتاق خود را چگونه اندازه گیری کنید که دقیقا متناسب با چهار چوب پنجره باشد دقیقا به محل قرار گیری این چهار چوب بستگی دارد. چهار چوب پنجره ی اتاق شما در فرورفتگی قرار دارد یا اینکه این چهار چوب دقیقا هم سطح با دیوار است؟ هر کدام از این چهار چوب ها سبک خاصی از اندازه گیری را دارند. نمی توان اندازه ی یک سانی از پرده های زبرا را برای این دو چهارچوب پنجره مورد استفاده قرار داد. 

 • ممکن است چهار چوب پنجره اتاقتان در فرورفتگی قرار گرفته باشد. یا ممکن است در زیر همین پنجره یک طاقچه هم قرار گرفته باشد. در صورتی که قصد داشته باشید پرده پنجره زبرا را داخل این فرورفتگی نصب نمایید باید از اصول و موازینی پیروی کنید. به عنوان مثال، در هنگام اندازه گیری پرده زبرای خود حتما این نکته را در نظر داشته باشید که در ابتدا طول و عرض فرورفتگی را در نظر گرفته و سپس یک سانت از آن را کم کنید تا اندازه ی دقیق پرده زبرای پنجره اتاق شما بدست آید. 
 • در صورتی که پنجره ی اتاق شما هم موازات با دیوار باشد به جای کم کردن یک سانتی متری از لبه های چهار چوب پنجره باید سه الی چهار سانت( به میزان دلخواه) به لبه های پنجره اضافه شود تا اندازه ی دقیق پرده زبرا مشخص شود. 


برای نصب پرده زبرا به لوازم زیر احتیاج دارید: 

 • مدادی که با آن بتوانید به راحتی اندازه گیری هایتان را علامت بزنید
 • متر
 • دریل
 • چکش


روش نصب پرده زبرا

پرده زبرا را می توان به دو دیواری و سقفی نصب کرد. نصب دیواری رایج تر از نصب سقفیست اما ما در این مقاله آموزش هر دو نوع نحوه نصب را در اختیار شما قرار خواهیم داد. 

 1. بعد از اینکه اندازه ی چهار چوب پنجره ی اتاق خود را اندازه گیری کرده و به خرید پرده زبرا پرداختید نوبت به نصب پرده زبرای خریداری شده می رسد. 
 2. برای نصب پرده زبرا اندازه ی پرده ی شما حرف اول را می زند. پرده را به دقت اندازه گیری کرده و سه الی چهار سانت بیشتر از چهار چوب پنجره( در صورت موازی بودن با دیوار) علامت بزنید. اگر هم چهار چوب پنجره در داخل فرورفتگی داخل دیوار باشد یک سانت از اندازه ی پرده زبرا کم کرده و سپس با مداد بر روی دیوار یا سقف علامت بزنید. 
 3. با دریل محل علامت زده را سوراخ کنید. 
 4. توسط پیچ رول پلاک پایه دیواری را نصب کنید. 
 5. بعد از نصب رول پلاک پایه دیواری نوبت به نصب پایه سقفی می رسد که به صورت افقی زیر پایه پیچ می شود. 
 6. پرده ی زبرا را برداشته و از محل شیار آن با کمی فشار به سمت بالا و پایه های نصب شده بر روی دیوار در محل مورد نظر چفت می کنیم و از محکم بودن آن اطمینان حاصل می کنیم. 
 7. اگر از رول پلاک های سقفی استفاده می کنید در ابتدا باید پایه سقفی را به سقف متصل کنید. بعد از متصل کردن پایه های سقفی پرده زبرا را از شیارهایی که بر روی آن تعبیه شده است بر روی پایه ها قرار داده و با فشار به سمت بالا به داخل پایه ها چفت می کنیم.