پرده شید به منظور ایجاد سایه در اتاق های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و شباهت بسیار زیادی را به پرده های زبرا دارد. تفاوت پرده های شید با پرده های زبرا در این است که شیدها تنها دارای یک لایه می باشند. تشکیل شدن پرده های شید از یک لایه باعث ایجاد سایه در اتاق ها می شود. شید در زبان انگلیسی به معنای سایه است و به همین دلیل هم نام شید را روی این پرده ها گذاشته اند. اکثر افرادی هم که این نوع از پرده ها را انتخاب می کنند اغلب به دنبال ایجاد سایه در پنجره های اتاق خود می باشند. این پرده های تک لایه از بندهایی هم ساخته شده اند که در تنظیم نور ورودی به داخل اتاق( با حرکت به سمت بالا و پایین) تاثیر گذارند. سادگی در سبک و طراحی منحصر به فرد پرده های شید افراد زیادی را به استفاده از آن ها دعوت کرده است. در صورتی که دکوراسیون ساده اما شیکی را برای جلوی پنجره اتاق خود مد نظر دارید می توانید به خرید پرده های شیدبپردازید. ما در این مقاله در وب سایت دکوخان اطلاعات کاربردی که برای خرید یک پرده شید به آن نیاز خواهید داشت را در اختیار شما دوستان قرار داده ایم. پس با ما همراه باشید. 

جنس پرده شید از چیست؟ 

پرده شید در جنس ها و مدل های متنوعی طراحی و تولید می شوند. شما می توانید پرده های شید را در جنس هایی مانند پنبه، بامبو، کتان، سلولیت و پلی استر خریداری کنید. هر کدام از این جنس ها دارای ضخامت خاصیست و میزان معینی از نور را از خود عبور می دهند. به همین دلیل، می توان با توجه به نیاز یک اتاق به شدت و میزان نور، جنس خاصی از پرده های شید را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. پرده های شید که دارای جنس حریر نازک و شفاف اند میزان زیادی از نور را از خود عبور می دهند. به همین دلیل، اگر اتاق های شما نورگیری کمی دارد بهترین جنس برای انتخاب پرده های شید جنس حریر می باشد. 


انواع پرده شید:

پرده شید رول

پرده شید رول یکی از انواع پرده های شید می باشد که به آن پرده ی غلطکی نیز می گویند. لایه استفاده شده در این نوع از پرده های شید را می توان به کمک غلطکی که در بالای پرده وجود دارد جمع کرد. اگر پنجره های اتاق شما بزرگ است پرده های شید برای این نوع از پنجره ها بهترین گزینه می باشند. از مزیت های استفاده از پرده های تک لایه( شید) این است که اشعه ی فرابنفش خورشید را از خود عبور نمی دهد. همچنین شما می توانید طرح ها و نقش های متنوعی را بر رویاین نوع از پرده ها چاپ کرده و به پرده اتاق خود رنگ و لعاب بیشتری بدهید. برای مشاهده ی طرح های چاپ شده بر روی این نوع از پرده ها می توانید به قسمت خرید پرده شید طرح دارمراجعه کنید. 

نمایی از پرده شید طرح دار


پرده شید دبل

پرده شید دبل یکی دیگر از انواع پرده های شید می باشد. پرده های شید که به صورت دبل طراحی شده اند متشکل از دو لایه اند. لایه ی توری و لایه ی آستری. لایه ی آستری برای ممانعت از عبوری نور می باشد اما لایه ی توری نور بیشتری را به محیط اتاق بازتاب می کند. با انتخاب این نوع از پرده های چندکاره شید می توانید به راحتی میزان عبور نور را از پرده تنظیم کنید. نام دیگر پرده های شید دبل پرده شب و روز است!


پرده شید رومی

پرده شید رومی یکی از جذاب ترین نوع پرده های شید است که می توان از آن به عنوان عایق نور و صدا استفاده کرد. از این پرده ها معمولا برای اتاق های مسکونی ، ادارات و شرکت های تجاری استفاده می کنند. رومن شیدها به راحتی با سایر دکوراسیون شما تطابق پیدا کرده و هماهنگ می شوند. ساختار پرده های شید رومانی به گونه ایست که به صورت آکاردئونی بسته می شوند. همین موضوع باعث شده است که شست و شوی این نوع از پرده های شید کمی با بقیه سخت تر باشد. 


پرده شید بالونی

پرده شید بالونی یکی دیگر از انواع پرده های شید می باشد که در رنگ ها و طرح های متنوعی طراحی و در دسترس کاربران قرار داده می شود. قسمت پایینی پرده های شید بالونی همان طور که از نامشان پیداست مانند بالن می باشد. این بالن ها که توسط بند ها و حلقه ها به وجود آمده اند را می توان توسط زنجیرهایی که در کنار پرده به کار رفته شده است باز و بسته کرد. 


پرده های شید مناسب اتاق خواب 

تاکنون با انواع مختلف پرده های شید آشنا شدید و دانستید که در هر کدام از آن ها از چه طرح و الگویی استفاده می شود. پرده های شید یکی از پرکاربرد ترین پرده هایی هستند که برای پنجره های اتاق خواب بزرگ سالان و حتی کودکان مورد استفاده قرار می گیرند. برای پرده های شید اتاق کودک انواع طرح های کودکانه چاپ شده ای وجود دارد که رنگ و لعاب پرده را بیشتر می کند. پرده های شید دارای جنس بامبو بهترین گزینه برای چاپ انواع طرح هستند. برای اتاق های خواب بزرگ سالان هم می توان طرح های متنوعی را بر روی این نوع از پرده ها به چاپ رسانید. علاوه بر پرده های شیدی که از جنس بامبو هستند شما می توانید برای اتاق های خوابتان از انواع مختلف پرده هایی که تاکنون به معرفی آن ها پرداختیم استفاده کنید. بسته به دکوراسیون اتاق خواب خود می توانید از انواع پرده های شید استفاده کنید.

 

آیا برای اتاق های اداری هم می توان از پرده های شید استفاده کرد؟ 

پرده های شید از معدود پرده هایی هستند که می توان آن ها را برای اتاق های مختلفی مورد استفاده قرار داد. اتاق های رسمی و اداری به دلیل سادگی در طراحی دکوراسیون و عدم نیاز به طراحی های پیچیده غالبا توسط پرده های شید تزئین می شوند. رنگی که برای پرده های شید اتاق های اداری و رسمی مورد استفاده قرار می گیرد غالبا کرم، سفید یا هر رنگ دیگری می باشد. البته برای انتخاب رنگ این نوع از پرده ها توجه به رنگ دکوراسیون و میز و صندلی های چیده شده در آن ضروریست.


استفاده از پرده شید در آشپزخانه

پرده های شید را می توان برای پنجره های آشپزخانه نیز به کار برد. از آن جا که شست و شوی پرده های شید به راحتی انجام می شوند انتخاب پرده شید به عنوان پرده ی آشپزخانه یکی از هوشیارانه ترین گزینه ها می باشد. برای اینکه نور و روشنایی بیشتری در محیط آشپزخانه ی خود ایجاد کنید می توانید از جنس حریر پرده های شید برای این کار کمک بگیرید.