پرده شید رول یکی از ایده آل ترین گزینه ها برای تزئین پنجره های آشپزخانه و اتاق های مختلف می باشند که هر از چند گاهی آلوده می شوند. گاهی اوقات باید آن ها را از گرد و غبار تمییز گرد و گاهی اوقات نیز دچار لکه های عمیق تری می شوند که به این راحتی ها تمییز نمی شوند. به همین دلیل، برای تمییز کردن و شست و شوی پرده شید راهکارهایی وجود دارد که در صورت آگاهی از آن ها می توانید پرده شید اتاق خود را به صورت اصولی تمییز کنید. مقاله پیش رو از وب سایت دکوخانسعی در ارائه ی راهکارهایی برای تمییز کردن و نظافت پرده های شید دارد. برای آگاهی از این روش ها ما را تا انتهای مقاله پیش رو همراهی کنید. 


مراحل تمییز کردن و شست و شوی پرده شید 

  1. پرده شید نصب شده در اتاق یا آشپزخانه خود را تا انتها به صورت کامل باز کنید. 
  2. در ابتدا باید پرده شید را از هر گونه گرد و غباری تمییز کنید. برای این کار فرچه جارو برقی را برداشته و به صورت منظم و ردیفی از بالا به پایین تمامی قسمت ها را تمییز کرده و گرد و غبار را از پرده شید بزدایید. 
  3. توجه کنید که تمامی قسمت ها باید با فرچه جارو برقی تمییز شده و هیچ گرد و غباری بر روی پرده باقی نمانده باشد. چرا که در اثر باقی ماندن غبار( حتی در نقطه ای از پرده) پرده شید دچار چرک مردگی خواهد شد. 
  4. یک سطل بردارید و درون آن را از آب ولرم پر کنید. کمی مایع ظرف شویی داخل سطل بریزید. برای این کار یک لیتر آب ولرم کافیست. اندازه ی مایع ظرف شویی را هم با 15 میلی لیتر برابر کنید. 
  5. توجه کنید که به هیچ وجه در این مرحله نباید از شوینده های قوی استفاده کرد. این نوع از شوینده ها به بافت پرده شید آسیب زده و به مرور زمان باعث از بین رفتن رنگ پرده خواهند شد. از استفاده از پاک کننده های شیمیایی و سفید کننده ها جدا خودداری کنید. 
  6. مرحله ی بعدی یک حوله یا اسفنج تمییز بردارید. تمام حوله یا اسفنج را در آب خیس کنید. حوله یا اسنج را بچلانید تا آب اضافه از آن گرفته شود تا جایی که هیچ گونه آبی از آن چکه نکند. 
  7. حوله یا اسفنج را به ردیف روی پرده بکشید. سعی کنید از بالاترین قسمت پرده برای تمییز کردن شروع کنید. به آرامی حوله را از چپ به راست روی پرده شید بکشید. سپس حوله را دوباره در آب خیس کرده و همان مراحل را تکرار کنید. اگر حوله شما کثیف و سیاه شد هرگز با همان حالت به شست و شوی پرده شید ادامه ندهید. در ابتدا حوله را بشویید و با حوله ی تمییز ادامه کار شست و شوی پرده شید را انجام دهید تا پرده دچار چرک مردگی نشود! 
  8. اگر لکه ای بر روی پرده شید وجود دارد که با محلول آب ولرم و مایع ظرف شویی از بین نمی رود می توانید برای زدودن لکه از پاک کننده های لکه استفاده کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که پاک کننده های متنوعی وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای طرز مصرف مختلفی اند به همین دلیل قبل از این که از این پاک کننده ها برای شست و شوی پرده شید استفاده کنید طریقه استفاده از آن را( که در پشت محصول درج شده است) مطالعه کنید. 
  9. در مرحله آخر حتما پرده شید را در هوای آزاد از جایی آویزان کنید تا با هوای تازه خشک شود. 


شست و شوی پرده شید با آب 

اگر پرده شید نصب شده بر روی پنجره اتاق شما مدت زیادیست که تمییز نشده است مطمئنا به نظافت و شست و شوی عمیق تری نیاز دارد. برای این کار پرده شید را باید از محل نصب جدا کنید. بر روی زمین یک ملافه بیاندازید و تمام گرد و غبار آن را با جاروبرقی تمییز کنید. سپس درون وان حمام یا تشت آب ولرم ریخته و کمی شوینده به آن اضافه کنید. همانطور که گفته شد شوینده های ملایم برای شست و شوی پرده شید مناسب اند. اجازه دهید پرده شید دو الی سه ساعت در داخل وان حمام بماند و خیس بخورد. یک فرچه نرم بردارید و دو طرف پرده شید را به آرامی بشویید تا تمام لکه ها از بین بروند. سپس آب تشت را کاملا خالی کنید و آب تمییز را درون تشت یا وان حمام ریخته و با آب تمییز پرده شید را آب کشی کنید.