پرده دیکی را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین پرده ها در بازار معرفی کرد. D.K یا دیکی را با نام هایی مانند زبرای عمودی، ورتیلاین و یا ورتیکال نیز می شناسند. این نوع از پرده ها دارای سبک خاصی بوده و کمی با پرده های موجود در بازار تفاوت های عمده ای دارد. این تفاوت را می توان هم از نظر ظاهری و هم از نظر کاربردی کاملا احساس کرد. ما در این مقاله از وب سایت دکوخان به اطلاعاتی که برای شناخت پرده دیکی نیاز خواهید داشت را مورد بررسی قرار داده ایم. بعد از مطالعه ی متن پیش رو اطلاعات جامع و کاملی در مورد این نوع از پرده ها بدست آورده و راحت تر می توانید به خرید پرده دیکی بپردازید. پس با ما همراه باشید.  


شکل ظاهری پرده دیکی 

پرده دیکی از برش های طویلی ساخته شده است. این برش ها به صورت نیمه استوانه ای در کنار هم قرار می گیرند. به برش های پرده ورتیلای « لت» نیز می گویند. لت ها به صورت جداگانه نصب می شوند و ساختار به هم چسبیده ای هم ندارند. شاید یکی از مهم ترین تفاوت های پرده دیکی با سایر پرده های موجود در بازار هم همین مورد باشد. برش ها یا لت ها به گونه ای طراحی شده اند که شما می توانید به راحتی از میان پرده به پشت پنجره بروید. این موضوع کار طراحی و دکوراسیون منزل شما را راحت تر نیز کرده است. با توجه با این ویژگی شما می توانید پرده دیکی را از هر برش جدا کرده و آن را به دو نیم تقسیم کنید.


قابلیت تنظیم نور پرده دیکی 

لت ها یا نوارهای باریک پرده دیکی قابلیت چرخش در زوایای مختلف را دارند. با این وجود شما می توانید با چرخش نوارها میزان ورودی نور به اتاق را به راحتی تنظیم کنید. لت ها در هر زاویه ای که باشند میزان خاصی از نور را به سمت اتاق هدایت می کنند. 

  • تنظیم لت ها به صورت 45 درجه ای:

زمانی که زاویه ی لت های پرده دیکی به صورت 45 درجه ای باشد نور مسدود می شود. نوارهای پرده به صورت کامل بر روی هم قرار گرفته و ضخامت پرده در چنین حالتی به بیشترین حد خود می رسد. زمانی هم که ضخامت لایه ها به بالاترین درجه برسد طبیعتا نور کم تری از آن عبور خواهد کرد. جدا از مسئله ی نور ورودی اگر می خواهید اتاقتان از بیرون به داخل دیدی نداشته باشد پرده اتاق را در حالت چهل و پنج درجه قرار دهید. 

  • تنظیم لت ها به صورت زاویه 90 درجه ای:

لت های پرده دیکی را می توان با زاویه ی 90 درجه ای نیز تنظیم کرد. دادن زاویه ی نود درجه ای به لت های پرده دیکی از ضخامت پرده می کاهد. با کاهش ضخامت پرده نور بیشتری اجازه ی ورود به فضای اتاق را خواهد داشت. مناسب ترین زمان برای تنظیم پرده دیکی به حالت نود درجه ای در هنگام روز است. زمانی که درست به روشنایی نیاز دارید.


پرده های دیکی در چه تنوع رنگی طراحی و تولید می شوند؟ 

  به عنوان کاربری که علاقه مند به استفاده از پرده های دیکی هستید دست شما کاملا در انتخاب طیف رنگی مختلف برای پرده باز است. هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ وجود ندارد. تنها سلیقه ی شماست که در این موضوع دخیل است. با ایده پردازی و کمک گرفتن از الگوهای متنوع می توانید بهترین طیف رنگی از پرده های دیکی را برای اتاق های خود انتخاب و مورد استفاده قرار دهید.

  •  در انتخاب رنگ پرده دیکی می توانید از طیف هایی که حالت سایه روشن دارند استفاده کنید. برای این کار از درجات روشن تا تیره ی یک رنگ خاص استفاده می شود. 
  •  حتی به عنوان یک ایده می توان از رنگ های متضاد برای لت های به کار رفته شده در پرده دیکی استفاده کرد. رنگ هایی که با هم در تضاد اند زمانی که به صورت یک در میان در لت های پرده دیکی استفاده می شوند جلوه ی زیبایی به خود می گیرند.
  •  بسته به دکوراسیون اتاق خود می توانید از دو رنگ برای پرده لت خود استفاده کنید. برای لت های سمت راست پرده دیکی می توان یک رنگ و برای لت های سمت چپ نیز می توان رنگ دیگری را به کار برد. این امر تنها به سلیقه و رنگ به کار رفته شده در دکوراسیون اتاق شما بستگی خواهد داشت. 


مزایای استفاده از پرده دیکی 

  • پرده دیکی علاوه بر اینکه امکان تنظیم نور را در شبانه روز در اختیار شما قرار می دهد مانع دید از بیرون به اتاق خواهد شد. 
  • شست و شوی پرده دیکی بسیار راحت تر و ساده تر از سایر پرده های موجود در بازار صورت می گیرد. این پرده ها به دلیل اینکه از لت های جداگانه درست شده اند به راحتی می توان برش ها را از پرده جدا کرده و مورد شست و شو قرار داد.  
  • نصب پرده دیکی و راحتی انجام آن یکی دیگر از مزیت های این نوع پرده ها می باشد که در مقاله ای جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است.