پرده دیکی نوع خاصی از پرده هاییست که امروزه در اتاق ها و محیط های مختلفی انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از پرده ها به دلیل شکیل بودن و ظاهر زیبایی که دارند مورد پسند همگان قرار گرفته و خریداری می شوند. اگر شما هم طرفدار پرو و پا قرص این پرده های شکیل هستید می توانید به خرید پرده های دیکی در وب سایت دکوخان بپردازید. اما جدا از این مسائل بسیاری از کاربران نیز هستند که به خرید پرده دیکی پرداخته اند اما اطلاعات چندانی در مورد نحوه شست و شوی صحیح پرده ندارند یا به طور کل اصول درست شست و شوی پرده دیکی را نمی دانند. به همین دلیل دکوخان مقاله ای را در دسترس کاربران خود قرار داده است که با مطالعه ی آن می توان گام به گام با شست و شوی پرده دیکی آشنا شده و تمام اصول و موازین درست را به راحتی هر چه تمام به کار بست. 

 

گام به گام با شست و شوی پرده دیکی 

  1.  مرحله ی اول شست و شوی هر پرده ای باز کردن پرده از محل نصب است. از آن جا که پرده دیکی دارای ساختار متفاوت تری نسبت به سایر پرده هاست باز کردن این پرده ها ممکن است برخی از افراد را دچار سردرگمی کند. پرده های دیکی از لت ها یا نوارهای باریکی ساخته شده اند. با کنار هم چیده شدن لت هاست که پرده ی دیکی مونتاژ می شود. در هنگام شست و شوی پرده ی دیکی هم شما باید لت های پرده را از هم جدا کنید. 
  2. برای شست و شوی پرده دیکی به یک تشت بزرگ نیاز دارید. شست و شوی پرده را می توان در وان حمام نیز انجام داد. هر کدام از موارد را که در دسترس دارید انتخاب کرده و داخل آن را پر از آب کنید. آب نباید زیاد سرد باشد! آب سرد به صورت کامل کثیفی ها و آلودگی های پرده را از بین نمی برد. آب بسیار گرم نیز به بافت پارچه آسیب رسان است! آب ولرم برای شست و شوی پرده دیکی بهترین گزینه است.
  3. لت های پرده دیکی را درون تشت قرار داده و اجازه دهید به مدت دو الی سه ساعت در آن باقی بماند. 
  4. بعد از دو الی سه ساعت کمی شوینده به آب اضافه کنید. توجه کنید که شوینده های قوی برای شست و شوی پرده به هیچ عنوان مناسب نیستند!( شوینده های قوی را برای شست و شوی هیچ پرده ای استفاده نکنید).
  5. اجازه دهید پرده دیکی به مدت یک ساعت در محلول آب و کف بماند. 
  6. بعد از آن می توانید پرده را با احتیاط بشویید. برای شست و شوی پرده دیکی هم به هیچ وجه به آن چنگ نزنید! این کار به بافت پرده آسیب می رساند. 
  7. بعد از اینکه مراحل شست وشو پرده دیکی را کامل کردید آب آلوده را از تشت بیرون ریخته و در صورت نیاز آب ولرم و شوینده را درون آن بریزید و دوباره به شست و شوی پرده اقدام کنید. این مرحله را زیاد طولانی کنید. سپس آب کف دار را بیرون ریخته و پرده دیکی را با آب سرد آبکشی نمایید.  آب سرد طراوت پارچه با بیشتر حفظ می کند.
  8. بعد از آب کشی آن را از جایی آویزان کنید تا آب اضافه از پرده خارج شده و خشک شود.