پرده لورداپه که با نام پرده عمودی نیز در بین عموم شهرت دارد یکی از محبوب ترین نوع پوشش های پنجره ایست که از زمان های قدیم تا به امروز محبوبیت خود را حفظ کرده است. این پرده ها به خصوص در بین ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردارند. پرده های عمودی همان طور که از نامشان پیداست از نوارهای عمودی ساخته شده اند. این نوارهای عمودی در قسمت پایین پرده با زنجیرهایی به هم متصل شده اند. پرده لورداپه دارای کاربردهای متعددی بوده و می توان آن را با توجه به موقعیت اتاق به صورت جداگانه یا به عنوان زیر پرده استفاده کرد. ما در این مقاله از وب سایت دکوخوان به تمام آنچه که برای خرید پرده لورداپه به آن نیاز دارد را در دسترس کاربران خود قرار داده ایم. پس اگر در مرحله ی خرید پرده عمودی هستید یا اینکه می خواهید در مورد پرده های لورداپه به اطلاعات مفید و ارزشمندی دست پیدا کنید مطالعه ی مقاله ی پیش رو را در اولویت خود قرار دهید. 

شکل ظاهری پرده لورداپه( پرده عمودی) 

پرده لورداپه از نوارهای باریکی تشکیل شده است. این نوارهای باریک که اندازه ی عرض آن ها نزدیک به سیزده سانتی متر است توسط یک ریل آلمینیومی( در بالای خود) نگه داشته می شوند. به این نوارها« پره» نیز می گویند. جنس پره های پرده لورداپه از پی وی سی یا سلولیت می باشد. همین موضوع باعث شده است که پرده عمودی مقاومت بالایی را داشته باشد. دو بند نیز برای کنترل و باز و بسته کردن پرده وجود دارد. 

کاربرد های مختلف پرده لورداپه 

پرده لورداپه یا به اصطلاح پرده عمودی به دلیل سادگی در طراحی معمولا در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین کاربردهای پرده لورداپه از این قرار است:

 1. مدارس
 2. دفاتر رسمی
 3. ادارات مختلف
 4. اماکن عمومی
 5. رستوران ها
 6. تالار ها
 7. مراکز درمان
 8. اتاق خواب
 9. اتاق پذیرایی
 10. آشپزخانه های عمومی و شخصی

ویژگی پرده لورداپه( پرده عمودی) 

 • جنس پرده لورداپه:

جنس به کار برده شده در پرده لورداپه از پی وی سی و سلولیت می باشد که به عمر پره های پرده افزوده است. پی وی سی و سلولیت در برابر آفتاب مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل در صورتی که اتاق شما دائما در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد این پره ها دچار رنگ پریدگی نمی شوند. همچنین جنس به کار رفته شده در پره های پرده های عمودی به گونه ایست که رطوبت و نم باعث آسیب به آن ها نمی شوند. به همین دلیل افرادی که در مناطق مرطوب کشور زندگی می کنند می توانند با خیالی آسوده به استفاده از پرده لورداپه یا پرده عمودی بپردازند. 

 • تنظیم نور ورودی به اتاق:

پرده لورداپه از پره های نازکی ساخته شده است که با زاویه دهی به آن ها می توانید میزان نور ورودی به اتاق ها را افزایش و یا کاهش دهید. زمانی که پره ها به حالت 45 درجه تنظیم می شوند ورودی نور به بیشترین حد خود می رسد. زمانی هم که پره ها را به زاویه ی 90 درجه تنظیم می کنید میزان ورودی نور به کم ترین حد خود می رسد. علاوه بر این ها دو بند در کنار پرده لورداپه تعبیه شده است که در صورت نیاز به نور بیشتر می توانید پرده توسط این دو بند تا آخر باز کنید. 

 • تنوع طیف رنگی پرده لورداپه:

پرده های لورداپه در رنگ ها و طرح های متنوعی طراحی و تولید می شوند. پرده های لورداپه را هم می توان به صورت تک رنگ و ساده تهیه و خریداری کرد( پرده لورداپه ساده) و هم می توان نوع طرح دار پرده عمودیرا برای خرید انتخاب کرد. به نوع طرح دار پرده لورداپه پرده لورداپه تصویری یا فتودراپه نیز می گویند. در پرده فتودراپه امکان درج تصاویر یا طرح های مختلف وجود دارد. تصویری که برای چاپ انتخاب می شود به صورت تکه تکه بر روی پره ها یا تیغه های پرده لورداپه چاپ می شوند. زمانی که تیغه ها در کنار هم قرار می گیرند تصویر را کامل می کنند. این نوع از پرده های لورداپه نیز( فتودراپه) دارای کیفیت و ماندگاری بالایی می باشد. به گونه ای که رنگ های به کار برده شده در چاپ این گونه از پرده ها به راحتی در اثر تابش نور خورشید تغییر پیدا نمی کنند. همچنین پرده فتودراپه مقاومت بالایی در برابر شست و شو دارد.