پرده لورداپه یا به اصطلاح عام پرده عمودی نوعی از پوشش های پنجره ایست که توسط شمار زیادی از افراد خریداری می شود. درست است که قیمت پرده لورداپه با توجه به کارایی و مزایای آن بسیار مقرون به صرفه است اما بدین معنا نیست که ما بخواهیم از مراقبت و نگهداری از آن غاغل شویم. یکی از اصول مراقبتی پرده های لورداپه مربوط به موضوع شست و شوی آن ها می باشد. 

  شست و شوی پرده لورداپه دارای اصول و موازین خاص خود می باشد که در صورت بی توجهی به آن ها پرده لورداپه در هنگام شست و شو و نظافت آسیب دیده و از طول عمر آن کاسته می شود. رنگ پریدگی، آب رفتن و کوچک شدن پرده لورداپه در اثر شستن نادرست، پاره شدن زنجیرها، از بین رفتن پلاستیک ها، باز شدن چسب ها و دوخت های پارچه از مشکلات عدم توجه به نکات مربوط به شست و شوی پرده لورداپه می باشد. ما در این مقاله از وب سایت دکوخان تمام آن چیزی که شما برای شست و شوی پرده عمودی به آن نیاز دارید را در دسترس شما قرار داده ایم. تمام مراحل را با دقت و گام به گام با ما دنبال کنید. 


در ابتدا و قبل از پرداخت به بحث اصلی باید این را بگوییم که هیچ نیازی به شست و شوی پرده لورداپه به صورت هفتگی یا یک بار در ماه نیست. سالی یک بار( یا دو بار) می توانید برای شست و شوی پرده عمودی زمان بگذارید و به نظافت آن بپردازید. اما به این نکته هم توجه کنید که گردگیری پرده لورداپه و زدودن گرد و غبار به صورت هفته ای یک بار به تمییز ماندن آن کمک بسیاری می کند. اگر فرصت این کار را نداشتید حتما دو هفته یک بار به نظافت و گردگیری پرده لورداپه بپردازید. برای گردگیری پرده عمودی به هیچ عنوان از دستمال های خیس و یا مرطوب استفاده نکنید. این کار بدتر باعث ایجاد لکه بر روی پرده خواهد شد و سیاهی هایی را به جا خواهد گذاشت. پس به هیچ عنوان از این روش برای گرد گیری پرده عمودی استفاده نکنید. برای گرفتن گرد پرده لورداپه می توانید به راحتی به کمک جارو برقی کار نظافت هفتگی پرده را انجام دهید.


شست و شوی پرده لوداپه 

مرحله ی اول شست و شوی پرده لورداپه: باز کردن زنجیرها

برای شست و شوی پرده لورداپه در ابتدا لازم است زنجیرهای پایین پرده را باز کنید. این کار را به آرامی انجام دهید زیرا احتمال پاره شدن زنجیرها در اثر کشیدن وجود دارد. بعد از اینکه تمام زنجیرها را از پایین پره ها درآوردید یک تشت بردارید و درون آن را با آب ولرم مایل به گرم پر کنید و کمی هم مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید. محلول را هم بزنید تا کف کند. سپس زنجیر ها را درون آب کف قرار دهید و اجازه دهید که مدتی در آن باقی بماند. سپس به شست و شوی زنجیرهای پرده لورداپه پرداخته و آن ها را دقت هر چه تمام تر آب کشی کرده و کنار بگذارید تا خشک شوند. 

مرحله ی دوم شست و شوی پرده لورداپه: جدا کردن پره ها از قلاب 

اگر هر کدام از پره ها را کمی به سمت بالا فشار دهید پره ها به راحتی از قلاب جدا می شوند. دقت کنید که پره ها باید به صورت مرتب از قلاب بیرون کشیده شده و در هم نشوند. برای جلوگیری از در هم شدن ممکن است به کمک فرد دیگری هم نیاز داشته باشید. پره ها را به ترتیب از قلاب ها بیرون بکشید و آن ها بر روی هم قرار دهید. 

مرحله ی سوم: لوله کردن پره های پرده لورداپه 

بعد از اینکه پره ها به صورت کامل از محل نصب جدا شد به آرامی آن ها را رول کنید( سعی کنید ترتیب نوارهای پرده به هم نریزد) سپس با یک بند آن ها را به یک دیگر متصل کنید. 

مرحله ی چهارم: قرار دادن پره های رول شده در آب و کف

بعد از اینکه پره های پرده لورداپه یا پرده عمودی را رول کرده و توسط یک بند به آرامی آن ها را به یکدیگر وصل کردید یک تشت بردارید. اندازه تشت را مطابق با پرده رول شده انتخاب کنید. طوری که اگر آبی درون تشت بریزید یک سوم آب بر روی پرده قرار بگیرد. درون تشت آب ولرم مایل به گرم بریزید و شوینده پرده را به آن اضافه کنید. برای این کار می توانید از مایع ظرف شویی یا هر شوینده ی ملایمی هم کمک بگیرید. پرده لورداپه را برداشته و درون محلول آب و کف بگذارید. اجازه دهید تا پرده به مدت دوازده ساعت درون محلول بماند و تمام آلودگی هایش را به مرور زمان از دست بدهد.  

مرحله ی پنجم: عوض کردن آب آلوده 

در مرحله ی پنجم شست و شوی پرده لورداپه باید آب آلوده و چرک آلود را دور بریزید و آب تمییز را جایگزین نمایید. خواهید دید که پرده لورداپه تمام آلودگی هایشان را به آب داده است. اجازه دهید پرده به مدت یک الی دو ساعت دیگر درون آب ولرم و کف تمییز باقی بماند تا آلودگی های احتمالی دیگر هم از پرده لورداپه خارج شوند. 

مرحله ی ششم : باز کردن رول پرده لورداپه 

در مرحله ی ششم شست و شوی پرده لورداپه بندی که برای رول کردن پرده بسته اید را باز کنید. سپس یک اسفنج نرمب را برداشته به آرامی نوارهای پرده لورداپه را بشویید. دقت کنید که پره ها باید به ترتیب و به صورت منظم شسته شوند تا به هم نریزند. برای جلوگیری از به هم ریختگی می توانید یک تشت دیگری را در کنار خود قرار داده و پرده هایی که به ترتیب مورد شست و شو قرار میگیرند را درون تشت دوم قرار دهید. 

مرحله ی آخر شست و شوی پرده لورداپه: آب کشی

آب ولرم مایل به سرد را باز کنید و پرده لورداپه را آبکشی کنید. 


چگونه پرده لورداپه را خشک کنیم تا چروک نشود؟

بعد از اینکه مراحل شست و شوی پرده لورداپه به صورت کامل اجرا شد آن را درون یک آبکش بزرگ قرار داده و پرده را در هوای آزاد بگذارید. اجازه دهید تا تمام آب اضافه از پرده لورداپه خارج شده و کمی رطوبت در آن باقی بماند. زمانی که پرده لورداپه کمی مرطوب بود می توانید پره ها را به ترتیب به گیره ها نصب کنید. بعد از اتمام تمام اتصالات زنجیرهایی که در ابتدا از پایین پرده جدا کرده اید را در جای خود بیاندازید تا به کمک سنگینی آن ها پرده لورداپه به صورت صاف خشک شده و نیازی به اتو کردن نداشته باشد.