پرده دیکی که آن را با پرده ی ورتیکال نیز می شناسند دارای ظاهر و مکانیزم متفاوت تری نسبت به سایر پرده های موجود در بازار است. به نسبت همین تفاوت روش نصب متفاوت تری برای پرده دیکی به کار گرفته می شود. پرده های ورتیکال به صورت کلی از نوار ها و لت های جداگانه ای تشکیل شده اند. برای نصب پرده دیکی باید لت های پرده را در کنار هم چیده و مونتاژ کنید. این لت ها معمولا دارای 40 سانتی متر عرض اند که در هنگام مونتاژ عرض آن ها به 10.5 سانت می رسد. زمانی که لت ها کنار هم قرار می گیرند شکل ظاهری پرده را به حالت پلیسه ای یا موج دار نشان می دهند. از آن جا که پرده دیکی یا ورتیکال دارای پارچه ی یک سره نیست و از لت ها یا برش هایی به اندازه های یکسانی درست شده است روش نصب مختلفی دارد. 

 نصب پرده دیکی یا نصب پرده ورتیکال اصلا سخت نیست. شما می توانید با بهره مندی از مطالب ارائه شده در این مقاله از وب سایت دکوخان اطلاعاتی را بدست آورید که برای نصب پرده ورتیکال کاملا مفید است. پس اگر می خواهید پرده ورتیکال خود را بدون کمک نصاب نصب کنید مقاله پیش رو را با تمرکز هر چه بیشتر مطالعه کنید. 


 اندازه گیری و نصب پرده دیکی( نصب پرده درتیکال) 

  • نصب پرده دیکی نیاز به اندازه گیری ابعاد و چهار چوب پنجره دارد. شما باید عرض و ارتفاع چهار چوب پنجره را با دقت اندازه گیری کرده و به نسبت آن به خرید پرده ورتیکال یا دیکی بپردازید. 
  • برای اینکه اندازه ی دقیقی از پرده ورتیکال بدست آورید در ابتدا ابعاد چهار چوب پنجره را بسنجید و سپس ده الی بیست سانت به آن اضافه کنید. پنجره باید به صورت کامل با پرده دیکی پوشانده شود و از کناره های پنجره هم ده الی بیست سانت بیرون روی داشته باشد.  توجه داشته باشید که در فاصله ی ده تا بیست سانتی متری اطراف پنجره مانعی وجود نداشته باشد! این فاصله باید خالی باشد تا به راحتی بتوانید به میزان دلخواه خود به عرض پرده ویتیکال اضافه کنید. 
  • اگر بالای پنجره آرک وجود دارد باید بین آرک تا دیوار به میزان 16 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. این فاصله برای نصب پرده دیکی است. پرده باید داخل آرک قرار بگیرد. 
  • بعد از رعایت تمامی موارد نوبت به مرحله ی اصلی یعنی نصب پرده ورتیکل یا نصب پرده دیکی می رسد. برای نصب پرده ورتیکال تنها کافیست تیغه های موجود بر روی لت های پرده ی دیکی را به گیره های روی ریل نصب کنید. تیغه ها کمی با فشار دست به راحتی به گیره ها متصل می شوند.


اگر در پایین پنجره اتاقتان شوفاژ وجود دارد برای اینکه در فصول سرد سال گرما پشت پنجره حبس نشود می توانید اندازه ی بسیار کمی از قد پرده بکاهید. برای اینکار تنها به کوتاه کردن سه سانتی متری قد پرده اکتفا کنید. اگر هم نمی خواهید از قد پرده کوتاه کنید و به پرده های بلند علاقه مندید، خوشبختانه باید به شما بگوییم که ظاهر پرده ورتیکان به گونه ای طراحی شده که می توان آن را از تمامی قسمت ها و لت ها به حالت های مختلف درآورد. با اینجاد فاصله بین لت های پرده به راحتی می توانید گرمای حبس شده پشت پرده دیکی را آزاد کنید.