ما ایرانی ها با توجه به سنت ها و آداب و رسومی که داریم علاقه ی زیادی به اشراف داشتن فضای داخلی خانه مان نداریم. پرده ها نقش مهم و اساسی را در حفظ حریم خصوصیمان ایفا می کنند به همین دلیل همیشه دقت زیادی را بر روی این مسئله داریم. پرده های نازک تر مانند پرده های حریر که دید بیشتری را از بیرون به داخل خانه ما دارند سبک خاصی از طراحی را می طلبند. به عنوان مثال، ما باید بدانیم که این پرده های نازک را کی، کجا و چگونه مورد استفاده قرار دهیم. ما در این مقاله به تمام جزئیاتی که برای انتخاب و نصب پرده حریر به آن نیاز دارید را آورده ایم. با مطالعه ی مطلب پیش رو می توانید به تمام اطلاعات جامع و کامل در مورد پرده های حریر دست یابید. 

ماهیت پرده حریر

پرده های حریر به سبک خاصی از پرده های نازک و شفاف گفته می شود. این پرده ها معمولا از ابریشم تهیه شده و ضخامت زیادی ندارند. به همین دلیل از قیمت نسبتا بالایی در مقایسه با سایر پرده های ضخیم برخوردار نیستند. به دلیل ضخامت کم تر پرده های حریر معمولا نور و گرمای زیادی از آن ها عبور کرده و به محیط داخل منزل روشنایی و گرمای قابل ملاحظه ای را می بخشد. البته پرده های حریر خود دارای انواع مختلفی اند و ضخامت آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد.

نمایی از پرده حریر نارنجی

 پرده های حریر کم ضخامت و نازک تر روشنایی بیشتری نسبت به پرده های حریر ضخیم تر به اتاق شما منتقل خواهند کرد. به همین دلیل پرده های کم ضخامت تر حریر را می توان برای اتاق هایی که روشنایی کم تری در آن ها وجود دارد مورد استفاده قرار داد. نوع نازک تر و شفاف تر این نوع از پرده ها بیشتر جنبه ی تزئینی دارد. به همین دلیل نمی توان به دلیل اینکه بتوانند حریم خصوصی ما را حفظ کنند بر روی آن ها حساب باز کرد. این نوع پرده ها را می توان به عنوان لایه دوم در پرده ها مورد استفاده قرار داد. اگر از پرده ی حریر به عنوان پرده اصلی خانه تان استفاده می کنید می توانید نوع ضخیم تر این پرده ها را انتخاب کنید. پرده های ضخیم تر حریر را می توان برای پنجره هایی که بیشتر به محیط اطراف خود مشرف اند مورد استفاده قرار داد. 

پرده های حریر و سبک دکوراسیون در خانه 

استفاده از پرده های حریر در اتاق های مختلف تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دکوراسیون آن ها خواهد داشت. پرده حریر به دلیل ظرافت خاصی که دارد به راحتی با هر سبک از دکوراسیونی هماهنگ شده و آرامش و لطافت به خصوصی را در اتاق ها به وجود می آورد. اگر شما هم از آن دست از افرادی هستند که به ظرافت دیزاین اتاق ها اهمیت ویژه ای می دهید پیشنهاد ما به شما نصب پرده های حریر در اتاق هاست.

نمایی از پرده حریر رنگی نصب شده  

پرده های حریر را می توان برای اتاق هایی در ابعاد کوچک مورد استفاده قرار داد. به خصوص اینکه پرده های حریر روشن تر مانند پرده حریر رنگ سفید در بزرگ نشان دادن اتاق ها نقش به سزایی خواهد داشت. 

از مزایای انتخاب پرده ی حریر این است که با تعوض چیدمان و تغییر دکوراسیون اتاق ها به راحتی با اجزای جدید خود ست شده و هارمونی و زیبایی قبلی خود را از دست نمی دهد.

 در انتخاب پرده حریر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ 

  • جنس پرده های حریر به گونه ای طراحی و تولید شده است که به دلیل نازک بودن و شفاف بودن نور را به صورت کم و بیش از خود عبور می دهند. همین ویژگی باعث شده است که این پرده ها از شفافیت کافی برخوردار بوده و دید کاملی را به درون خانه بدهند. به همین دلیل نمی توان نوع کم ضخامت پرده های حریر را برای اتاق هایی که به حریم خصوصی احتیاج دارند مورد استفاده قرار داد. اگر می خواهید برای اتاق های خوابتان از پرده های حریر استفاده کنید می توانید نوع ضخیم تر این نوع از پرده ها را انتخاب نمایید. 


  • آشپزخانه ها از دیگر مکان هایی هستند که می توان برای آن ها از پرده های حریر و نازک استفاده کرد. انتخاب پرده های حریر برای آشپزخانه ها به طرز شگفت انگیزی در زیبایی آن ها تاثیر گذار خواهد بود. اگر آشپزخانه کوچک و کم نوری دارید بهترین گزینه برای شما نصب پرده های حریر می باشد. پرده های حریر نازک به خصوص آن هایی که دارای رنگ های روشنی مانند سفید هستند می توانند ابعاد آشپزخانه را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان داد. مشکل نور در این آشپزخانه ها تنها با یک انتخاب درست پرده حل خواهد شد. 

چه نوع پرده حریری را برای زیرپرده ای استفاده نماییم؟ 

اگر برای اتاق پذیرایتان از پرده های سلطنتی و گران قیمت استفاده می کنید و می خواهید از پرده های حریر به عنوان زیر پرده ای استفاده کنید باید سبک خاصی از این پرده ها را انتخاب کنید. کم دقتی در این مسئله باعث خواهد شد که پرده سلطنتی شما در اثر آفتاب از بین رفته و زیبایی خود را از دست بدهد. از آن جا که پرده های حریر نازک اند و نور قابل توجهی از آفتاب را به راحتی از خود عبور می دهند به راحتی می توانند پرده های سلطنتی شما را رنگ و رو رفته کرده و حتی در زمان گذر زمان بپوسانند. برای جلوگیری از چنین امری باید در انتخاب پرده حریر به عنوان زیر پرده دقت لازم را داشت و پرده های حریر ضخیم تری را انتخاب کرد. پرده های حریر ضخیم در انواع مختلف در بازار موجود اند که نور اشعه ی آفتاب کم تری را از خود عبور می دهند. با انتخاب نوع درست پرده حریر به عنوان زیر پرده به راحتی می توانید از پرده سلطنتی خود مراقبت کرده و به عمر آن نیز بیافزایید. 

پرده حریر مخصوص پنجره های ضلع جنوبی و شمالی 

پنجره های ضلع شمالی و جنوبی هر خانه ای نور یکسانی از خورشید را دریافت نمی کند. لذا نورگیری یکسانی در این اتاق ها اتفاق نمی افتد. پنجره هایی که در ضلع جنوبی خانه قرار گرفته اند نورگیرترند و آفتاب و گرمای بیشتری را به خود می گیرند. به همین دلیل پرده های حریری که برای پنجره جنوبی آپارتمان استفاده می شود باید ضخیم تر از پرده هایی باشد که برای پنجره های شمالی انتخاب می شود. 

طرح بندی پرده های حریر 

نمایی از رنگ بندی پرده حریر ساده

پرده های حریر از نظر طرح بندی دارای تنوع بسیار بالایی هستند. این نوع از پرده ها را می توان در انواع رنگ های ساده و بی نقش و نگار برای دکوراسیون های شلوغ انتخاب و مورد استفاده قرار داد. مطمئنا تنوع رنگی پرده حریر به قدری است که شما را در انتخاب نوع رنگ مورد نظرتان لنگ نگذارد. اگر اتاقی که برای نصب پرده حریر در نظر گرفته اید چندان هم دارای دکوراسیون پیچیده ای نمی باشد پرده های حریر طرح دار با نقش های چاپ شده بر روی آن بهترین انتخاب برای اتاق شما به شمار خواهند آمد. 

پرده های حریر از نظر قیمت 

پرده حریر از نظر قیمت در مقایسه با سایر پرده های سنگین تر از خود دارای قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد. البته پرده های حریر با مدل های آنتیک و متریال های خاصی نیز هستند که قیمت بالاتری دارند ولی این موضوع را می توان جزء استثنائات این امر قرار داد. برای دیدن نمونه کارهای بیشتر در سایت دکوخان و اطلاع دقیق تر از قیمت ها می توانید به صفحه پرده حریردر این مجموعه مراجعه کنید.